Jadwiga Kaczyńska otrzymała pośmiertnie honorowe obywatelstwo Starachowic. Uchwałę przyjęto jednogłośnie

fot. PAP/Tomasz Gzell
fot. PAP/Tomasz Gzell

Rada miasta jednogłośnie przyjęła uchwałę o przyznaniu Jadwidze Kaczyńskiej honorowego obywatelstwa Starachowic. Zdecydowała o tym wieczorem na nadzwyczajnej sesji.


Jadwiga Kaczyńska, matka nieżyjącego prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, pochodziła ze Starachowic. W mieście tym wychowywała się, na Kielecczyźnie spędziła okupację.


Po śmierci pani Jadwigi Kaczyńskiej, postanowiliśmy uczcić ją honorowym obywatelstwem Starachowic. Wśród mieszkańców tego miasta wychowywała się, tutaj walczyła w Szarych Szeregach. Projekt uchwały został złożony w czwartek po południu, tuż przed nadzwyczajną sesją budżetową. Razem z nim wnioskowaliśmy o podjęcie decyzji jeszcze w piątek

- powiedziała radna Lidia Dziura z klubu radnych PiS.

Po zakończeniu sesji budżetowej w Starachowicach, tuż przed godz. 22, została otwarta kolejna sesja. Jak poinformował przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Rafalski radni głosowali na niej jedynie uchwałę dotyczącą honorowego obywatelstwa dla Jadwigi Kaczyńskiej.

Decyzja została jednogłośnie podjęta przez 13 radnych, którzy pozostali na sali obrad mimo tak późnej pory. Nie było żadnych dyskusji

- powiedział Rafalski.

Jadwiga Kaczyńska, z domu Jasiewicz, urodziła się 31 grudnia 1926 roku w Starachowicach. W tym mieście jej rodzina przebywała także w czasie wojny. Kaczyńska w czasie okupacji hitlerowskiej była sanitariuszką Szarych Szeregów na Kielecczyźnie. "Polityka" podawała, że wstąpiła do konspiracyjnego harcerstwa w 1941 r., miała wówczas 14 lat. Nadano jej pseudonim Bratek, należała do zastępu Zioła, zrzeszającego łączniczki. Po przyspieszonym kursie medycznym skierowano ją do pracy w starachowickim szpitalu, gdzie trafiali żołnierze ranni w akcji Burza.

W starachowickiej parafii pw. Wszystkich Świętych od 2009 roku w tzw. panteonie pamięci wmurowana jest tablica poświęcona harcerzom drużyny sanitarno - medycznej "Szarych szeregów" ZHP, która w latach 1940 - 1945 działała przy starachowickim szpitalu.

ansa/PAP

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony.

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.