"Propagowanie antychrześcijańskich postaw i zachowań – walka z krzyżem w przestrzeni publicznej – w naszym przekonaniu doprowadziło do tego haniebnego czynu"

Fot. PAP / Waldemar Deska
Fot. PAP / Waldemar Deska

NSZZ "Solidarność" Regionu Środkowowschodniego wyraziła "głębokie oburzenie wobec skandalicznego aktu profanacji" Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Związkowcy przypominają, że wizerunek Czarnej Madonny to "od wieków narodowa świętość dla większości Polaków". Ich zdaniem do skandalicznego czynu doprowadziło "propagowanie antychrześcijańskich postaw i zachowań", w tym walka z krzyżem w przestrzeni publicznej.

Publikujemy pełny tekst stanowiska Zarządu Regionu Środkowowschodniego NSZZ „Solidarność”:

Stanowisko Zarządu Regionu Środkowowschodniego NSZZ „Solidarność” w sprawie profanacji Cudownego Obrazu na Jasnej Górze

Wyrażamy głębokie oburzenie wobec skandalicznego aktu profanacji, jaki miał miejsce w kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze. Wizerunek Czarnej Madonny to od wieków narodowa świętość dla większości Polaków.

Obraz ten jednoczył nas przez wieki, w okresie zaborów, w czasie totalitaryzmów, dodawał sił i wspierał w walce o wolność. Dziś jest dla nas centralnym punktem pielgrzymek i miejscem szczególnego kultu. Jak mówił bł. Jan Paweł II, tutaj bije serce narodu i tutaj jest duchowa stolica Polski. Nasz wielki rodak podczas każdej wizyty w Ojczyźnie nawiedzał Jasną Górę i modlił się przed Cudownym Obrazem. Przed tym obrazem klękali z nadzieją Polacy, wśród nich królowie i biskupi. Nigdy żaden Polak nie odważył się podnieść ręki na święty, jasnogórski wizerunek.

Jako katolicy i obywatele wolnego, demokratycznego kraju, chcemy mieć pełne prawo do wyznawania naszej wiary i poszanowania jej symboli. Zwłaszcza, że nasza Ojczyzna właśnie Kościołowi Katolickiemu zawdzięcza obronę takich wartości, jak wolność, prawda, niepodległość, solidarność, ład społeczny i poszanowanie godności osoby ludzkiej. Profanacja Jasnogórskiego Wizerunku Matki Bożej obraziła nie tylko ludzi wierzących, ale także tych wszystkich, dla których Jasna Góra jest wciąż symbolem wolności ducha polskiego Narodu, a sam obraz, jako arcydzieło sztuki, należy do największych skarbów kultury polskiej, europejskiej i ogólnoludzkiej.

Propagowanie antychrześcijańskich postaw i zachowań – walka z krzyżem w przestrzeni publicznej – w naszym przekonaniu doprowadziło do tego haniebnego czynu. Szokuje nas, ze znajduje on obrońców w niektórych środowiskach politycznych.

Łączymy się we wspólnej modlitwie ekspiacyjnej za ten akt profanacji oraz w modlitwie za jego sprawcę i wszystkich, którzy atakami na wiarę i Kościół osłabiają podstawy polskiej tożsamości.

Jednocześnie wyrażamy nadzieję, że podobne zajścia nie będą miały już nigdy miejsca.

KAI, znp

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych