Europejscy Konserwatyści w obronie wolnych mediów w Polsce. "Ostatnie wydarzenia to niepokojący przykład ograniczania wolności słowa"

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
Fot. wPolityce.pl
Fot. wPolityce.pl

Z inicjatywy europosłów Ryszarda Legutki i Tomasza Poręby grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim w przyjętej w Strasburgu deklaracji potępiła dyscyplinarne zwolnienie Cezarego Gmyza oraz rozwiązanie umów z innymi redaktorami dziennika "Rzeczpospolita", a także wyraziła zaniepokojenie pogarszającą się sytuacją jeżeli chodzi o wolność słowa w Polsce.

Komentując decyzję Grupy, Tomasz Poręba, wiceprzewodniczący delegacji PiS w PE, powiedział:

Wyrzucenie z pracy dziennikarza śledczego za dochodzenie do prawdy to sytuacja niespotykana w Europie. Posłowie Grupy EKR dostrzegli to i wyrazili swoje zaniepokojenie zanikiem europejskich standardów w Polsce - widocznym również w kontekście zniszczenia tygodnika 'Uważam Rze". Parlament Europejski jest szczególnie wyczulony na punkcie wolności mediów i będziemy dalej pracować nad umiędzynarodowieniem tej kwestii.

Prezentujemy pełen tekst deklaracji Grupy EKR:

Deklaracja Grupy EKR w sprawie dyscyplinarnego zwolnienia dziennikarza śledczego Cezarego Gmyza oraz innych redaktorów "Rzeczpospolitej"

Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów wyraża swoje zaniepokojenie decyzją wydawcy dziennika "Rzeczpospolita" w sprawie zwolnienia dziennikarza śledczego Cezarego Gmyza oraz rozwiązania umów z redaktorem naczelnym, jego zastępcą oraz kierownikiem działu krajowego gazety.

Zwolnienie grupy redaktorów w takich warunkach jest niepokojącym przykładem ograniczania wolności słowa i przyczynia się do pogorszenia sytuacji mediów w Polsce.

W imieniu Grupy EKR w Parlamencie Europejskim,
Martin Callanan

- czytamy w oświadczeniu.

lw

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych