Wielki przewrót w PSL. Janusz Piechociński nowym szefem partii. Waldemar Pawlak odchodzi z rządu

fot. PAP / J. Turczyk
fot. PAP / J. Turczyk

Nie traktujmy tego w kategorii wygranej i przegranej. To ma być wygrana PSL. (...)

Nie jestem prezesem, tylko jestem sługą was wszystkich

- powiedział Janusz Piechociński przejmując władzę w Polskim Stronnictwie Ludowym.

Nowe władze zostały wybrane podczas XI kongresu PSL. Choć wygrana Waldemara Pawlaka była dla wielu niemal pewna, funkcję prezesa stracił przewagą 17 głosów. Na Piechocińskiego głosowało 547 delegatów, a dotychczasowego szefa PSL – 530.

Pawlak, dziękując za wieloletnią współpracę, oświadczył:

Chcę podziękować wszystkim, którzy z wielkim zaangażowaniem w ciągu tych ostatnich 7 lat, budowali siłę i potęgę PSL. Zmieniliśmy rzeczywistość PSL. Jest dzisiaj potężną partią, decydującą o losach naszego kraju. To dla mnie było 7 wspaniałych lat. Dziękuję wszystkim, którzy byli życzliwi, zaangażowani.

Kongres zdecydował. Ponieważ nie zgadzam się fundamentalnie z propozycjami Janusza Piechocińskiego, w poniedziałek złożę rezygnację ze stanowiska wicepremiera i ministra gospodarki.

Piechociński w swoim przemówieniu zaapelował do Pawlaka, by nie rezygnował z funkcji w rządzie.

Nie wolno się na demokrację obrażać, wyroki demokracji trzeba przyjąć z pokorą

- mówił. Przypomniał, że w 2007 r. Pawlak poprowadził PSL z powrotem do władzy.

Dziś jesteś wicepremierem i ministrem gospodarki i tak powinno pozostać

- powiedział. Dodał, że Pawlak jest niezastąpiony w "koncepcji chronienia nie tylko Stronnictwa, ale i Polski".

 

Piechociński zadeklarował, że nie jest prezesem, ale sługą tych, którzy go wybrali.

Trzeba szukać nowych rozwiązań, nie tracąc z przeszłości tego, co sprawdzone i wartościowe, także nikogo z ludowców, którzy są w rządzie, administracji i życiu społecznym. Ja chcę wartości dodanej

- zaznaczył.

 

W późniejszym wystąpieniu dla dziennikarzy Piechociński podkreślał, że PSL będzie racjonalnym, mądrym koalicjantem i uczestnikiem parlamentarnej debaty. Dodał, że teraz jego misją będzie przywrócenie zaufania obywateli do polityki.

Chcę rozpocząć wielką misję uzdrawiania polskiej polityki i demokracji, aby nie czekały nas takie podziały, jak choćby w ciągu ostatnich tygodni. To jest  moje osobiste zadanie i motywacja, chcę odbudować w Polsce elementarne zaufanie między polityką i obywatelami

- oświadczył Piechociński.

Na pytanie, czy zostanie wicepremierem i ministrem gospodarki, odparł:

Nie, proszę państwa, emocje opadną, jestem przekonany, że wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak ma świadomość, że jest Polsce i gospodarce potrzebny. Z taką pasją mówił dziś (...) o gospodarce, o  szansach, że byłoby nieroztropnością, abym razem z premierem Tuskiem nie przekonał premiera Pawlaka, aby trwał w tym rządzie, rozwijał jego działania. Jestem przekonany, że w tej przestrzeni się porozumiemy.

 

Piechociński podkreślał, że rząd musi mieć bardzo stabilną, racjonalną większość nie tylko parlamentarną, ale też zrozumienie społeczne. Jak mówił, w rządzie muszą być partnerskie warunki współdziałania.

A politycy, którzy są poza rządem, ze mną na czele, powinni przedłożyć nową ofertę i kreować nową jakość w relacjach pomiędzy polityką, politykami a obywatelami

- powiedział.

Nowy prezes PSL podkreślał, że "tu nie stało się nic takiego, by myśleć w kategoriach wyzwań jakichś dla rządu i koalicji".

Chcę sprawniejszego rządu, sprawniejszej koalicji, sprawniejszej polityki, lepszego parlamentaryzmu i deklaruje to nie tylko członkom, sympatykom i wyborcom PSL

- przekonywał.

Dziennikarze pytali Piechocińskiego m.in. o to, czy będzie chciał renegocjacji umowy koalicyjnej z PO.  "Ale powolutku, dajcie odetchnąć samemu kandydatowi, a dziś już prezesowi PSL. Pozwólcie delegatom, by podziękowali za pracę wybitnemu politykowi, działaczowi PSL (...) Waldemarowi Pawlakowi, a przyjdzie czas na spotkanie z premierem, z liderami koalicji, o czym państwa na pewno bardzo szeroko poinformuję" - odpowiedział.

Dopytywany, czy powinna się zmienić współpraca z Platformą, układ sił, odparł:

Na te pytania (...) my wcześniej razem z premierem sobie porozmawiamy.

Pytany, jak widzi współpracę z Platformą, odparł że jako "bardzo racjonalną, bardzo rozumną współpracę dla dobra Polski i Polaków".

Wcześniej Piechociński mówił, że wybory prezesa PSL były pierwszą tak otwartą, zrównoważoną i pełną kultury debatą w przestrzeni partyjnej od 1990 r.

Wielką wartością PSL jest to, że można rzucić wyzwanie liderowi i nic; ba, można mieć też marzenia, że się wygra

- mówił.

Piechociński wyraził też nadzieję, że szybko uda mu się skierować nadzieję Polaków na to, co łączy, a nie dzieli, a w przestrzeni debaty obywatelskiej odbuduje elementarne wartości jak życzliwość.

Taką polityką chcę zarazić innych, ludzi dobrej woli, których łączy Polska

- dodał.

Mówił też, że pierwszym jego przesłaniem do wszystkich jest "więcej solidarności, więcej życzliwości, bliżej człowieka".

Nowy prezes PSL zarekomendował Adama Jarubasa na nowego przewodniczącego Rady Naczelnej partii.

Możemy zbudować solidarną drużynę, zespół, o którym mówił Wincenty Witos, że razem może więcej, razem damy radę

- mówił Piechociński po wyborze. Zaproponował też, by PSL podziękował "wielkiej postaci polskiego parlamentaryzmu" i wybrał Józefa Zycha prezesem honorowym partii.

W przemówieniu poprzedzającym wybory Piechociński przekonywał, że "jak nigdy dotąd" potrzebne  jest mocarne i merytoryczne Stronnictwo. Zaznaczył, że PSL ma 4- lub 5-proc. poparcie, więc "nie ma czego konserwować". "Polska polityka wymaga wielkiej przemiany" - dodał. Zadeklarował też, że w przypadku wygranej w 2014 roku odda władzę w PSL młodemu pokoleniu.

Przekonywał, że XI kongres PSL jest historycznie ważny. Zaznaczył, że docenia zasługi Waldemara Pawlaka, ale to nie znaczy, że w Stronnictwie "nie ma być alternatywy".

To nie znaczy, że stronnictwo ma się zatrzymać

- dodał.

Równocześnie zaapelował też do Pawlaka, by skoncentrował się na pracy w rządzie i na walce z kryzysem.

Kandydat na szefa PSL przywołał też hasło wyborcze tej partii. "Człowiek jest najważniejszy, "u mnie nie będzie to człowiek prezesa, który wykonuje określone zadania" - zaznaczył.

Tyle awansu w stronnictwie, ile ciężkiej merytorycznej pracy

- wyjaśnił.

Obradujące w hali BGŻ Arena w Pruszkowie PSL wybierze jeszcze przewodniczącego i część składu Rady Naczelnej partii. O stanowisko szefa Rady ubiegają się jej dotychczasowy szef Jarosław Kalinowski i rekomendowany przez nowego prezesa marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas.

 

 

mall / PAP,tvp.info

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony.

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.