Polska prowadziła skuteczne działania międzynarodowe po wybuchu wojny na Kaukazie

Z materiałów opublikowanych przez WikiLeaks wynika, że podczas konfliktu rosyjsko-gruzińskiego, strona gruzińska zwracała się do Polski z prośbą o dostawę broni.

Jak wynika z depesz opublikowanych przez WikiLeaks, do których dotarł dziennikarz RMF FM, jeszcze w 2008 roku Gruzja zwracała się do Polski z prośbą o pilne dostawy rakiet typu GROM oraz przeciwczołgowych typu FAGGOT. Z dokumentów wynika, że Polska możliwość dostawy broni do Gruzji uzależniała od logistycznej pomocy USA.
Ponadto w rozmowie z amerykańską  charge d'affaires Pamelę Quanrud, gen. Franciszek Gągor stwierdził, że po rosyjskim ataku na Gruzję instalacja w Polsce rakiet typu Patriot jest niezbędna.

Generał Franciszek Gągor krytykował też prezydenta Saakaszwilego za granie pod dyktando Rosjan i rujnowanie gruzińskiej armii.

Niezwykle interesująco prezentuje się depesza z 10 sierpnia 2008, która powstała dwa dni po rozpoczęciu wojny rosyjski-gruzińskiej. Jako pierwszy depeszę opublikował w internecie „Russkij Reporter" powołując się na WikiLeaks.

Z dokumentu utworzonego w ambasadzie USA w Warszawie wynika, że polskie działania międzynarodowe po wybuchu wojny rosyjsko-gruzińskiej były niezwykle skuteczne i dynamiczne. Padają nawet słowa, że „Polska objęła zaskakująco silne przywództwo podczas konfliktu w Gruzji".

W dokumencie opisane zostały także działania prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który koordynował regionalne demonstracje poparcia dla Tblisi i zaplanował podróż do Gruzji wraz z prezydentem Ukrainy oraz innymi przywódcami państw bałtyckich. Ponadto wraz z trzema bałtyckimi partnerami Lech Kaczyński głośno potępił rosyjską akcję zbrojną i apelował do UE I NATO o sprzeciwienie się  „imperialistycznej I rewizjonistycznej" polityce Rosji w Europie Wschodniej.

Z depeszy wynika także, że Radosław Sikorski mimo sympatii niektórych członków Unii Europejskiej do Rosji doprowadził do spotkania ministrów spraw zagranicznych, a wiceminister MSZ Andrzej Kremer apelował, aby nie doprowadzić do sytuacji, w której wojna w Gruzji pogrzebie szanse tego kraju na uczestnictwo w MAP (plan działań na rzecz członkostwa w NATO). Zdaniem Kremera, gdyby szanse na uczestnictwo Tblisi w MAP zostały zaprzepaszczone, byłaby to dla Rosji zachęta do kontynuowania podobnych działań w regionie.

Ponadto w depeszy znalazł się także fragment mówiący o różnicy poglądów prezydenta Lecha Kaczyńskiego i szefa MSZ Radosława Sikorskiego w związku z wpływem wojny w rosyjsko-gruzińskiej na plany budowy elementów tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach. Lech Kaczyński był zdania, że w związku ze zbrojnym konfliktem na Kaukazie konieczność budowy tarczy antyrakietowej na terenie Polski i Czech jest jeszcze bardziej uzasadniona. Sikorski natomiast był zdania, że wojna rosyjsko-gruzińska nie ma związku z rozmowami o budowie tarczy antyrakietowej.

Źródło: RMF FM/WikiLeaks
pedro

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony.

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.