Im więcej Boga, tym mniej zabobonu. Im bliżej Boga, tym dalej fałszywe bożki – mówił egzorcysta ks. dr Andrzej Kowalczyk podczas sympozjum „Magia – cała prawda”, które odbyło się 22 września w Auli Audytorium Novum Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. W konferencji wzięli udział duchowni i świeccy znawcy okultyzmu, magii, wróżbiarstwa i satanizmu.
Sympozjum zostało zorganizowane przez Ruch Światło-Życie Diecezji Bydgoskiej, Fundację Światło-Życie Ośrodek w Bydgoszczy i Domowy Kościół w celu upowszechniania wiedzy na tematy związane z różnego typu zagrożeniami duchowymi.
Czy magia to zabawa? Czy dzięki czarom i wróżbom możemy coś zyskać, poznać przyszłość? Czy może to sama magia jest zagrożeniem? – to pytania, na które można było uzyskać odpowiedź podczas sympozjum. Małgorzata Nawrocka – autorka powieści antymagicznej „Anhar” – podkreśliła, że spotkanie jest odpowiedzią na to, „co my widzimy za oknami”.
– Nagle w tej naszej współczesnej rzeczywistości zrobił się jakiś dziwny renesans praktyk neopogańskich, nawrotu do zabobonów, poszukiwania alternatywnych kultów. Widząc to, postanowiliśmy przerzucić most do świata, który naszym zdaniem jest bezpieczny i prawdziwy – powiedziała Nawrocka.
Egzorcysta ks. dr Andrzej Kowalczyk zwrócił uwagę na współczesne zniewolenia, zatrzymując się dłużej nad zagadnieniami tarota i satanizmu.
– Do współczesnego świata, który chlubi się postępem nauki i cywilizacji, szeroką falą wszedł okultyzm. Stało się to niestety głównie przez media. Dzisiaj nie jest problemem znalezienie maga czy wróżbiarki. Jakie jest na to lekarstwo? Im więcej Boga, tym mniej zabobonu. Im bliżej Boga, tym dalej fałszywe bożki – odpowiadała ks. Kowalczyk.
Z kolei dyrektor Gdańskiego Centrum Informacji o Sektach i Nowych Ruchach Religijnych ks. Grzegorz Daroszewski, zatrzymując się nad tematem „Magia w Biblii”, podkreślił, że Pismo Święte jednoznacznie się temu zagadnieniu przeciwstawia, pokazując konsekwencje, które mogą spaść na tych, którzy wchodzą w obszary działania magicznego.
Wśród prelegentów znaleźli się znawcy tematyki okultystycznej. Nie zabrakło świadectwa byłego bioenergoterapeuty oraz misjonarki świeckiej z Jasnej Góry. Uczestnicy mogli także wysłuchać informacji na temat jogi, hinduizmu czy homeopatii oraz obejrzeć emisję wykładu znanego demonologa ks. prof. Aleksandra Posackiego pt. „Okultyzm we współczesnej kulturze masowej”.
– To sympozjum zostało zorganizowane przez ludzi świeckich, którzy sami dostrzegają konieczność tej tematyki. Także na gruncie rodzinnym i wszystkich ruchów, których zadaniem jest wsparcie rodziny – wyjaśnia moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie ks. Maciej Tyckun.
„Bardzo ważne jest to, abyśmy byli pewni w tym, co i jak chcemy przekazać naszym dzieciom. W czasie takiego sympozjum otrzymujemy pewne wskazówki, które pomogą nam zrobić to we właściwy sposób” – powiedzieli Regina i Marek Piątkowscy, którzy pełnią rolę pary diecezjalnej Domowego Kościoła.
Zagrożeń jest bardzo dużo. Wystarczy wziąć do ręki pilota od telewizora, a szybko przekonamy się, że kanały są przepełnione chociażby grami i wróżbiarstwem. Młodemu człowiekowi trzeba tak to wszystko pokazywać, aby mógł wybierać właściwą drogę – dodali.
Punktem kulminacyjnym każdego sympozjum jest Msza św., podczas której wielu zawierza się Niepokalanemu Sercu Maryi Królowej Polski. Bydgoskie spotkanie rozpoczęła i zakończyła Eucharystia w parafii Błogosławionego Jana Pawła II Papieża.
Podczas sympozjum można było skorzystać z sakramentu pojednania. Spowiedź udzielana była w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu, a także w pobliskiej kaplicy parafialnej.
Pierwsza konferencja „Magia – cała prawda” odbyła się cztery lata temu w Warszawie w ramach XIV Międzynarodowych Targów Wydawców Katolickich.
KAI/Prej
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/140757-im-wiecej-boga-tym-mniej-zabobonu-im-blizej-boga-tym-dalej-falszywe-bozki-mamy-renesans-praktyk-neopoganskich