Eksperci alarmują: dzieci z in vitro są bardziej zagrożone powikłaniami podczas ciąży

fot. wikipedia
fot. wikipedia

Niska masa urodzeniowa, większe ryzyko przedwczesnego porodu, wyższy odsetek cesarskich cięć i większe ryzyko zgonu okołoporodowego - to, według ekspertów, problemy częściej występujące podczas ciąży uzyskanej metodą in vitro niż w naturalny sposób.

Choć ryzyko powikłań okołoporodowych jest większe w przypadku ciąż z in vitro, to dzieci z nich urodzone w większości rozwijają się prawidłowo - podkreślają eksperci zgromadzeni na XXXI Kongresie Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, który trwa do soboty w Katowicach.

Trzeba pamiętać, że grupa pacjentek niepłodnych jest narażona na większe ryzyko wad rozwojowych u dzieci, nie wynikające z technik wspomaganego rozrodu, ale z tego, że są niepłodne. Niepłodność zwiększa istotnie ryzyko wad u dziecka w porównaniu z pacjentką płodną

- wyjaśnił kierownik Kliniki Położnictwa, Chorób Kobiecych i Ginekologii Onkologicznej Centralnego Szpitala Klinicznego MSW w Warszawie, prof. Artur Jakimiuk.

Jak zaznaczył, na powikłania mogą mieć wpływ: podstawowa przyczyna niepłodności oraz okres czekania na ciążę, a także same procedury technik wspomaganego rozrodu, stosowane leki, pożywki, jak również mikromanipulacje. Wiadomo też, że w efekcie zapłodnienia pozaustrojowego częstsze są ciąże mnogie, które w oczywisty sposób są obciążone większym ryzykiem, np. przedwczesnego porodu czy niskiej masy urodzeniowej dzieci.

Jakimiuk przytaczał badania, z których wynika, że w ciążach pojedynczych z in vitro zwiększone jest ryzyko przedwczesnego porodu, urodzenia dzieci z niską masą ciała, zahamowania wzrostu wewnątrzmacicznego, cukrzycy u ciężarnej, nadciśnienia indukowanego ciążą i zgonu okołoporodowego. Noworodki te częściej trafiają też na oddziały intensywnej opieki neonatologicznej i częściej rodzą się przez cesarskie cięcie.

Pacjentki, które rozważają procedurę in vitro, powinny być o tym wszystkim informowane

- zaznaczył położnik.

Ciąże po zapłodnieniu in vitro cechują się zwiększonym ryzykiem powikłań okołoporodowych, ale wiadomym jest także, że większość dzieci urodzonych po zapłodnieniu in vitro cechuje się prawidłowym rozwojem w okresie noworodkowym i dziecięcym

- podsumował Jakimiuk.

 

PAP/mall

Autor

Wspólnie brońmy Polski i prawdy! www.wesprzyj.wpolityce.pl Wspólnie brońmy Polski i prawdy! www.wesprzyj.wpolityce.pl Wspólnie brońmy Polski i prawdy! www.wesprzyj.wpolityce.pl

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych