Donald Tusk odrzucił pomoc Nicolasa Sarkozy’ego ws. katastrofy smoleńskiej? Nowe dane w raporcie Macierewicza

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
Fot. Raport KBWLLP
Fot. Raport KBWLLP

W internecie jest już dostępna pełna wersja ostatniego dokumentu przygotowanego przez zespół parlamentarny badający katastrofę smoleńską. W publikacji "28 miesięcy po Smoleńsku" nową informacje przynosi rozdział "Rząd premiera Donalda Tuska odrzucił pomoc ekspertów z NATO, UE oraz z Polski".

Wynika z niego, że polski premier nie skorzystał z pomocy w śledztwie oferowanej przez byłego prezydenta Francji.

Zespół podsumowuje:

Eksperci Unii Europejskiej i NATO zgłaszali gotowość pomocy w badaniu przyczyn katastrofy polskiego samolotu, ale rosyjscy i polscy decydenci odrzucili te propozycje podczas posiedzenia Komisji Putina w Moskwie 13 kwietnia 2010 r (stenogram posiedzenia Komisji znajduje się w dyspozycji Zespołu Parlamentarnego).

Również Stany Zjednoczone zaproponowały Polsce wszelką dostępną pomoc. Podkreślał to rzecznik Departamentu Stanu w styczniu 2011 r. i w maju 2012 r., a także prezydent Barack Obama podczas swej wizyty w Polsce w 2012 r. Rząd Donalda Tuska systematycznie odrzuca te oferty. Podobnie potraktowano inicjatywy wielu polskich ekspertów i naukowców, którzy zgłaszali bezinteresowną pomoc.

Z kolei Prokuratura Wojskowa wytoczyła postępowanie prokuratorowi Markowi Pasionkowi za to, że nadzorując śledztwo smoleńskie podjął próbę uzyskania informacji od służb amerykańskich. Na tle takich zachowań prokuratury szczególną wymowę ma zignorowanie propozycji prof. Karola Śliwki – Kierownika Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, że wraz z całym zespołem gotów jest uczestniczyć w badaniu zwłok ofiar.

Zespół Parlamentarny dysponuje informacją wskazującą na to, że Donald Tusk odrzucił także propozycję pomocy oferowaną przez prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy.

Rząd premiera Tuska przeciwny jest powołaniu Międzynarodowej Komisji dla zbadania katastrofy smoleńskiej, odmawia także powołania Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego dla zbadania nowych okoliczności ujawnionych m.in. przez Instytut Ekspertyz Sądowych im. Jana Sehna. O konieczności powołania międzynarodowej komisji z udziałem m.in. ekspertów Zespołu Parlamentarnego mówią nawet naukowcy związani z rządem, jak m.in. prof. Michał Kleiber – Prezes Polskiej Akademii Nauk i prof. Marek Żylicz – członek komisji Millera.

Szczegóły dotyczące propozycji Sarkozy'ego Antoni Macierewicz ma ujawnić wkrótce.

Nie ulega wątpliwości, że polski rząd zlekceważył oferowaną pomoc z wielu stron, a zadowolił się jedynie "ustaleniami" rosyjskimi. Wiadomość o wyciągniętej ręce z Paryża rodzi pytanie, kto jeszcze proponował wsparcie, jak szerokie, a przede wszystkim: co powodowało Donaldem Tuskiem, który wszelkie takie propozycje odrzucał?

znp

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych