Rozpoczęcie budowy Muzeum II Wojny Światowej. 1 września odbędzie się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego

Makieta Muzeum II wojny światowej
Makieta Muzeum II wojny światowej

31 lipca 2012 r. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podpisało umowę i przekazało plac budowy firmie Soletanche Polska, która wygrała przetarg na wykonanie tzw. suchego wykopu. Niemal natychmiast ruszyły prace. Jest to pierwszy, a zarazem najważniejszy etap prac związanych z budową Muzeum.

Wykonawca ułożył specjalną platformę roboczą dla ciężkiego sprzętu i rozpoczął budowę ścian szczelinowych tak zwanego suchego wykopu, czyli szczelnej wanny, na której zostanie posadowione muzeum. Ściany szczelinowe, które będą sięgały głębokości 25 m  otoczą całą działkę i zapewnią ochronę przed bocznym naporem wody. Po wybraniu ziemi z wykopu zostanie wylany korek betonowy, około 16 m pod ziemią. Uszczelni on budynek od dołu. To tam w przyszłości - 14 metrów pod ziemią - znajdzie się serce Muzeum, czyli wystawa główna

– wyjaśnia dr Janusz Marszalec, zastępca dyrektora Muzeum.

Budowa wanny jest konieczna, ponieważ teren, na którym powstanie Muzeum, jest bardzo trudny. Woda znajduje się 2 metry pod ziemią, a mimo że na głębokości od 7 do 12 m są już nośne piaski i żwiry, to są one nawodnione. To właśnie z tego powodu oraz dlatego, że budowa części podziemnej to 80 proc. całej inwestycji, projektanci musieli wybrać metodę ścianki szczelinowej.

Prace na wykonanie „suchego wykopu” przewidziano na siedem miesięcy i potrwają do końca lutego 2013 r. Drugi etap budowy to wykonanie części nadziemnej Muzeum, czyli wystającej z ziemi, charakterystycznej wieży. Rozpocznie się w przyszłym roku, po wyłonieniu wykonawcy. Część naziemna Muzeum będzie miała kształt pochylonego graniastosłupa o podstawie trójkąta i wysokości ok. 40 m w najwyższym punkcie.

1 września 2012 r. o godz. 10.00 odbędzie się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod siedzibę Muzeum II Wojny Światowej. W jej trakcie odbędzie się pokaz filmu przedstawiającego wizualizację wystawy głównej Muzeum oraz prezentacja najciekawszych eksponatów znajdujących się w muzealnych zbiorach.

Muzeum II Wojny Światowej powstanie w Gdańsku przy ulicy Wałowej, nad Motławą, blisko historycznego centrum miasta. Będzie się znajdować w symbolicznej przestrzeni architektonicznej stanowiącej również przestrzeń pamięci — 200 metrów od historycznego budynku Poczty Polskiej w Gdańsku oraz trzy kilometry drogą wodną od półwyspu Westerplatte, zaatakowanych we wrześniu 1939 r.

Teren przyszłego Muzeum, zajmujący powierzchnię 1,7 ha, dotyka od strony zachodniej Kanału Raduni, a od południowej otwiera się na szeroką panoramę Motławy. Obecnie są to obrzeża starego Gdańska, wkrótce będzie to centrum nowoczesnej dzielnicy, usytuowanej na terenach postoczniowych.

Zakończenie budowy Muzeum II Wojny Światowej zaplanowano na 2014 r. Budynek Muzeum ma zajmować powierzchnię około 23 tysięcy m2. Na wystawę główną przeznaczono około 6 tysięcy m2, co uczyni ją jedną z największych wystaw prezentowanych przez muzea historyczne na świecie. W nowoczesny sposób ma ona prezentować II wojnę światową zarówno z perspektywy ówczesnej wielkiej polityki i przede wszystkim — przeżyć zwykłych ludzi. Ekspozycja ma przedstawiać nie tylko losy Polaków, ale też doświadczenia innych narodów. Poza wystawą stałą w Muzeum znajdzie się także tysiąc metrów powierzchni na wystawy czasowe. Oprócz funkcji wystawienniczych Muzeum ma pełnić rolę ośrodka edukacji, kultury i nauki.

Działu Informacji i Promocji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych