Gen. Marian Janicki nie jest magistrem. MSW potwierdza: to zaledwie inżynier. Ustawa wymaga od szefa BOR wyższego tytułu naukowego

Fot. PAP
Fot. PAP

Gen. Marian Janicki, zachowujący spokój ducha po katastrofie smoleńskiej, nie powinien pełnić funkcji szefa Biura Ochrony Rządu. Przy pozostawieniu go w dowództwie BOR najwyraźniej złamano prawo.

Senator Marek Martynowski na 9. posiedzeniu Senatu, 12 kwietnia, złożył oświadczenie do ministra spraw wewnętrznych z pytaniami:

- Czy generał dywizji Marian Janicki w momencie otrzymania nominacji na stanowisko szefa Biura Ochrony Rządu posiadał tytuł magistra. Jeżeli tak, to kiedy i na jakiej uczelni ten stopień uzyskał, jaki był tytuł pracy magisterskiej?

- Czy generał przeszedł kursy oficerskie. Jeżeli tak, to jakie, gdzie i kiedy?

Oba wymogi są niezbędne dla powołania na stanowisko szefa Biura Ochrony Rządu. Reguluje to rozporządzenie MSWiA z 2002 roku, które stanowi m.in.:

Na stanowisko szefa komórki organizacyjnej lub na inne stanowisko służbowe, zaszeregowane do grupy uposażenia zasadniczego od U-01 do U-13 określonej zgodnie z odrębnymi przepisami, mianuje się funkcjonariusza, który posiada wykształcenie wyższe z tytułem zawodowym magistra lub innym równorzędnym.

W dniu powołania na stanowisko szefa BOR Janicki miał tylko studia inżynierskie pierwszego stopnia, a nie pięcioletnie magisterskie.

Potwierdza to Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Po trzech miesiącach i następnym oświadczeniu skierowanym tym razem do marszałka Senatu, senator Martynowski uzyskał odpowiedź, którą można znaleźć na stronach Izby Niższej:

Wynika z niej jednoznacznie, że szef BOR nie posiada tytułu magistra.

Wiceminister spraw wewnętrznych Michał Deskur pisze m.in.:

Generał dywizji Marian Janicki ukończył studia wyższe zawodowe na Wydziale Inżynierii Materiałowej w Akademii Górniczo-Hutniczej i w dniu 28 lutego 1995 roku uzyskał tytuł inżyniera. Jednocześnie należy wyjaśnić, że wynikający z rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 4 września 2002 roku w sprawie wymagań, jakim powinien odpowiadać funkcjonariusz Biura Ochrony Rządu na stanowisku szefa komórki organizacyjnej lub innym stanowisku służbowym (Dz. U. z 2002 nr 165, poz. 1357 z późn. zm.) wymóg posiadania kwalifikacji zawodowych na poziomie przeszkolenia specjalistycznego, wykształcenia i stażu służby nie dotyczy wskazanego oficera, bowiem w chwili wejścia w życie ww. rozporządzenia zajmował on stanowisko Szefa Logistyki – Zastępcy Szefa BOR.

Zgodnie natomiast z § 7 ww. rozporządzenia, funkcjonariusz mianowany na stanowisko służbowe przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, który nie spełnia warunków w zakresie wykształcenia, kwalifikacji zawodowych oraz stażu służby, określonych w rozporządzeniu, zachowuje to stanowisko. Mając na uwadze, że do zajmowania stanowiska Zastępcy Szefa BOR i Szefa BOR ww. rozporządzenie określa identyczne wymogi w zakresie wykształcenia, kwalifikacji zawodowych i stażu służby, należy uznać, że oficer zachowujący prawo do zajmowania stanowiska na podstawie powyższego przepisu prawa może być również wyznaczony na inne stanowisko o tych samych wymogach.

To nieprawdopodobne uzasadnienie.

Można jeszcze przymknąć oko na fakt, że „nie spełniający kryteriów funkcjonariusz” – jak wyraźnie nazywa Janickiego MSW – już zajmował stanowisko, więc wchodzące w życie przepisy go nie obowiązywały i można niewykwalifikowanego oficera potrzymać dłużej na ciepłej posadce. Rozporządzenie to przewiduje. Natomiast moment awansu Janickiego na szefa BOR i interpretacja MSWiA w tej sprawie muszą budzić zdumienie.

„Należy uznać” – stwierdza resort nadzorujący Janickiego. Tylko na jakiej podstawie?

Uznaniowość w tej kwestii wygląda na bezceremonialne naruszenie przepisów, aby wyjątkowo miernego, ale też wyjątkowo potulnego wobec władzy człowieka pozostawić na czele jednostki odpowiadającej za bezpieczeństwo najważniejszych osób w państwie.

Na następnym posiedzeniu Senatu Martynowski ma złożyć oświadczenie do premiera z pytaniem czy znane są mu „wybitne osiągnięcia edukacyjne szefa BOR i co zamierza w tej sprawie zrobić”.

DOKUMENTY:

Pierwsze oświadczenie złożone przez senatora Marka Martynowskiego do MSW 12 kwietnia 2012 r.

Drugie oświadczenie złożone przez senatora Marka Martynowskiego do Marszałka Senatu 14 czerwca 2012 r.

Odpowiedź MSW.

Rozporządzenie MSWiA z 4 września 2002 r. w sprawie wymagań, jakim powinien odpowiadać funkcjonariusz Biura Ochrony Rządu na stanowisku szefa komórki organizacyjnej lub innym stanowisku służbowym.

znp

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony.

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.