Ziemkiewicz: "Rządzą chłopcy z piłeczką, to władza trampkarska". Karnowski: "Jeśli Polacy nie zadbają o Polskę, to nikt o nią nie zadba"

Fot. wPolityce.pl
Fot. wPolityce.pl

Jacek Karnowski i Rafał Ziemkiewicz byli gośćmi najpierw w telewizji Trwam (późnym popołudniem), a potem w "Rozmowach niedokończonych" na antenie Radia Maryja. Program zakończył się w sobotę w nocy.

Rafał Ziemkiewicz mówił między innymi o stanie państwa polskiego:

Mamy władzę trampkarską, rządzą nami chłopcy ganiający za piłką. A są to chłopcy w stylu Jakuba Wojewódzkiego, bez mała 50-letniego, który jest starszy ode mnie ale udaje nastolatka. I w opisie tego wszystkiego najlepsi kabareciarze nie dają rady, bo trudno wymyślić lepszy dowcip niż autentyczne doniesienia prasowe o tym, że nasz rząd rozegrał mecz z rządem włoskim a pan premier wbił dwie bramki i to jest sukces międzynarodowy Polski.

Publicysta "Uważam Rze" mówił też, że powinniśmy się uczyć od innych dojrzałych państw dojrzałości i zdolności definiowania długofalowych celów oraz ich realizacji.

Jacek Karnowski podkreślał konieczność samoorganizacji społeczeństwa. Mówił, że jesteśmy wciąż w cieniu Tragedii Smoleńskiej:

Dla wielu ludzi był to bardzo duży cios. O przyszłości Polski zdecyduje samoorganizacja społeczeństwa, zdolność do współpracy, aktywność obywatelska. W 10-milionowych Węgrzech jest 10 tysięcy klubów. Ten poziom nasycenia aktywnością jest do osiągnięcia także w Polsce. I nie należy snuć wizji, że każdy sam zmieni od razu Polskę i świat. Ale każda drobna aktywność, choćby zbieranie podpisów w obronie telewizji Trwam, zbliża nas do tego celu. Jeśli Polacy nie zadbają o Polskę, to nikt o nią nie zadba. I muszą to zrobić Polacy przejęci Polską. To możliwe, ale trzeba chcieć.

Trzeba pamiętać, że dziś w epoce wszechwładnych mediów nie możemy siedzieć w swoim domu i udawać, że nas to co na zewnątrz nie dotyczy bo my jesteśmy wierni wartością. Po pierwsze w XVIII wieku takie myślenie skończyło się rozbiorami, a po drugie, dziś media na nas wpływają czy chcemy czy nie, kształtują nasze dzieci. Trzeba walczyć by były uczciwe.

 

Redaktor naczelny portalu wPolityce.pl podkreślał, że Polska leżąca pomiędzy Niemcami a Rosją nie może sobie pozwolić na bierność, na poczucie, że historia się skończyła:

W perspektywie kilku pokoleń zagrożenia wracają. Musimy mieć przewagi, być świadomi zagrożeń i mieć lepiej funkcjonujące państwo. Musimy dbać także o patriotyzm młodzieży, to też ważny kapitał. Nie ma u nas myślenia długofalowego. Zobaczmy jak Niemcy w latach 60. , o czym mówił nawet Adam Daniel Rottfeld, podjęły decyzję by zastąpić przymiotnik "niemieckie" przymiotnikiem "nazistowskim" przy opisie zbrodni II Wojny Światowej. I osiągnęi sukces, w co nikt po wojnie by nie uwierzył, nie uwierzyłby, że mogą się z odpowiedzialności za te zbrodnie wyplątać.

W trakcie audycji do rozmowy telefonicznie włączył się Ojciec Tadeusz Rydzyk. Założyciel i dyrektor Radia Maryja mówił między innymi:

Musimy mieć zdolność, tak jak w tej rozmowie, rozmawiać merytorycznie i trochę z dystansem, by wyciągać wnioski. Nie tylko emocje, nie tylko uczucia. Bo to wykorzystują medialni manipulanci, którzy mają dobrze Polaków rozpracowanych. Wykorzystują te techniki, choćby w ten sposób obrzydzano ludziom śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

 

W rozmowie wracał często wątek telewizji Trwam, której Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie przyznała koncesji na nadawanie cyfrowe, choć otrzymały ją stacje bez dorobku, pieniędzy lub nadające wulgarne programy z Jakubem Wojewódzkim w roli głównej:

Władza ma problem z całą gamą wolności demokratycznych, symbolem zagrożeń dla wolności słowa i pluralizmu stała się sprawa telewizji Trwam. ta sprawa nie poruszyłaby tak wielu ludzi, gdyby nie było poczucia, że coś jest nie tak, że sytuacja jest nienormalna

- mówił Jacek Karnowski.

To wszystko idzie w kierunku miękkiego totalitaryzmu, który narzuca unifikacje, wyzysk, to, że wszyscy mają być w jednym szeregu przez zachęcanie do folgowania łatwym zachceniom

- dodał Ziemkiewicz.

Wkrótce na naszym portalu obszerna relacja z programu.

gim

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony.

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.