Agencja Moody's obcięła ratingi polskich banków - BGŻ o 1 pkt a ING Bank Śląski aż o 2 punkty

fot. PAP/EPA
fot. PAP/EPA

Agencja Moody's obcięła ratingi BGŻ i ING Bank Śląskiego. Pierwszy spadł o jeden punkt, drugi aż o dwa. Wcześniej Fitch obniżył rating BZ WBK do "BBB" z „A-„. Komisja Nadzoru Finansowego ocenę przyjęła z zaskoczeniem.

Rozpoczął się zapowiadany przez KE etap drenażu banków zagranicznych obecnych w Polsce z naszych kapitałów przez ich obecnych właścicieli czyli zagraniczne centrale

– komentuje Janusz Szewczak, główny ekonomista SKOK.

Mówi się nawet o odpływie do Paryża, Berlina, Rzymu, Amsterdamu czy Madrytu – w ostatnich tygodniach i miesiącach – nawet 15 – 20 miliardów złotych. Ten proceder trwa i jego skala będzie rosła. Również ostatnie osłabienie polskiego złotego mogło być tym odpływem spowodowane. Zamieniano złotego na waluty. Czy wyfruną w ten sposób wszystkie nasze pieniądze?

W lutym Moody's podała w komunikacie, że polskie banki znalazły się w grupie 21 banków z Europy Środkowo-Wschodniej i WNP, których ratingi zostaną poddane przeglądowi ze względu na "wątpliwości co do słabnącego potencjału i/lub skłonności banków-matek do zapewnienia wsparcia ich podmiotom zależnym". Zapowiedzi zamieniły się w działanie.

W raporcie do Komisji Nadzoru Finansowego BGŻ podał, że

18 czerwca 2012 r. agencja ratingowa Moody's Investors Service obniżyła rating dla długoterminowych depozytów Banku do Baa2 z Baa1, z perspektywą stabilną.

W uzasadnienia agencja stwierdziła, że obniżenie długoterminowej oceny ratingowej depozytów banku jest następstwem zmiany (z 15 czerwca 2012 r.) oceny ratingowej większościowego akcjonariusza Banku – Rabobank (z najwyższego Aaa do Aa2 z powodu trwającego kryzysu w strefie euro. Cięcia ratingu zanotowały również bank ING, ABN AMRO Bank, LeasePlan Corporation oraz SNS Bank.).

Kolejnym na liście był ING Bank Śląski. Moody’s obniżył ranking depozytowy w walucie krajowej i obcej o dwa poziomy – z A2 do Baa1 z perspektywą negatywną. Podobnie jak w przypadku BGŻ obniżka była konsekwencją spadku oceny siły finansowej holenderskiej spółki-matki ING Banku.

Los BGŻ i ING Banku Śląskiego wcześniej podzielił BZ WBK. Agencja ratingowa Fitch obniżyła długoterminowy rating Banku Zachodniego WBK SA z poziomu "A-" do poziomu "BBB" z perspektywą stabilną. Agencja nie wykluczyła dalszego obniżenie ratingu BZ WBK.

Komisja Nadzoru Finansowego ocenę BZ WBK przyjęła z zaskoczeniem a uzasadnienie obniżki jako niezrozumiałą

(…) ze względu na fakt, że BZ WBK jest notującą wysokie i stabilne zyski oraz dobrze skapitalizowaną spółką giełdową, która nie jest zaangażowana w rynki państw strefy euro uważane za ryzykowne (…).

Janusz Szewczak mówi, że wkrótce zostaną nam banki wydmuszki.

Zabierają nam nawet logo Pekao SA sympatycznego żubra – króla Puszczy Białowieskiej. Włoski Unicredit zaserwował nam, nie pytając swych klientów o zdanie, obrzydliwą czerwoną jedynkę. Nie chcą naszego żubra, to może nie chcą i naszych oszczędności?

– pyta.

Albo więc zostawią nam choćby namiastkę naszej tradycji i polskości, albo trzeba będzie się lepiej rozejrzeć dookoła. Bank Transfer Day czyli Dzień Pożegnania z Bankiem możliwy jest nie tylko w USA. Z banków zagranicznych w Polsce odpłynęło już blisko 25 proc. depozytów i lokat ulokowanych w polskich spółkach-córkach do zagranicznych banków-matek. To bardzo groźne i niebezpieczne w skutkach zjawisko, przed którym wielokrotnie ostrzegaliśmy.

Renata Moroz, Stefczyk.info

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych