Premier zmagającej się z kryzysem finansowym Hiszpanii Mariano Rajoy zaproponował w sobotę utworzenie w strefie euro nowej władzy fiskalnej, która kontrolowałaby i harmonizowała budżety oraz zarządzała europejskimi długami.
"Unia Europejska potrzebuje wzmocnienia swej architektury. Obejmuje to posunięcia na rzecz większej integracji, dodatkowego przeniesienia suwerenności, szczególnie w dziedzinie fiskalnej. I oznacza to kompromis w sprawie utworzenia nowej europejskiej władzy fiskalnej, która kierowałaby polityką fiskalną w strefie euro, harmonizowała politykę fiskalną państw członkowskich i umożliwiała scentralizowaną kontrolę finansów (publicznych)" - powiedział Rajoy na konferencji ekonomicznej w mieście Sitges w Katalonii.
Dodał, że zadaniem tej władzy byłoby również zarządzanie europejskimi długami.
Jak zaznacza agencja Reutera, nie jest to pierwszy przypadek wysunięcia takiej propozycji przez europejskiego przywódcę państwowego, ale waga Hiszpanii - kraju zbyt dużego, by można było pozwolić na jego finansowy upadek - może teraz przyspieszyć rokowania na ten temat.
W związku z obecnym ześrodkowaniem się kryzysu zadłużeniowego na kulejącym hiszpańskim sektorze bankowym trwają również rozmowy w sprawie stworzenia europejskiej unii bankowej, opartej o scentralizowany nadzór, jednolite zasady ochrony wkładów oraz centralny fundusz, wspierający w razie potrzeby zagrożonych kredytodawców.
Rajoy poparł w sobotę tę ideę, zaznaczając, iż jego rząd przedstawi przed końcem czerwca swe zamiary w sprawie dokapitalizowania hiszpańskiego sektora bankowego, badanego obecnie przez niezależnych audytorów.
Jeżeli narody stracą prawo decydowania o własnych systemach podatkowych, będzie to oznaczało koniec demokracji, jaką znamy. Bo demokracja zaczęła się od prawa do decydowania o podatkach.
Skaj/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/133635-dali-narodom-fajne-euro-ale-euro-nie-dziala-wiec-teraz-zabiora-to-czego-nikt-w-normalnych-warunkach-by-nie-oddal-suwerennosc-gospodarcza