Jeszcze 6 kwietnia śp. Wiesław Chrzanowski wspierał głodujących w obronie nauczania historii. "O zachowanie narodowej tożsamości"

Prof. Chrzanowski wśród głodujących w obronie nauczania historii.
Prof. Chrzanowski wśród głodujących w obronie nauczania historii.

30 kwietnia w wieku 89 lat zmarł prof. Wiesław Chrzanowski, działacz narodowy i katolicki, żołnierz Armii Krajowej, powstaniec warszawski, uczestnik konspiracji powojennej, marszałek I Sejmu wybranego w demokratycznych wyborach po 89 roku. Przedstawiamy, nadesłane przez zaprzyjaźnione środowiska, ostatnie publiczne wystąpienia prof. Chrzanowskiego.

6 kwietnia 2012 roku  Profesor Wiesław Chrzanowski przybył do siedziby Stowarzyszenia Wolnego Słowa w Warszawie, gdzie trwał protest głodowy w obronie polskiej szkoły. Wziął udział w konferencji prasowej, wspierając jednoznacznie głodujących.

Powiedział m.in.:



(…) Na początku chcę sięgnąć do historii XIX wieku. Proszę państwa, z takiego protestu kiedyś w Belgii powstała najsilniejsza partia, która przez kilkadziesiąt lat rządziła państwem. W roku 1878 liberalne rządy chciały wyprowadzić naukę religii ze szkoły. Powstały wówczas  komitety obrony religii w szkołach. Przed wyborami odbył się zjazd komitetów, na którym powołano pierwszą w Europie masową partię chrześcijańsko-społeczną. To jedna historyczna  sprawa.


Druga sprawa dotyczy naszych polskich walk o zachowanie narodowej tożsamości w okresie komunistycznej dominacji. Wtedy też była próba zmiany nauki historii - w tradycyjnym znaczeniu- na tzw. grupy problemowe. Jakie to miały być grupy? Np. ”Historia ruchu rewolucyjnego w Europie”, „Historia ruchu w Polsce” itd. I co się stało? W tamtych warunkach, całkiem innych niż dzisiaj, nauczyciele się zbuntowali. Włączyło się w to, jeszcze istniejące wtedy, Towarzystwo im. Mickiewicza, było cały szereg protestów i po kilku miesiącach… władze zmodyfikowały swój projekt.


Miejmy nadzieję, że podobny projekt, który też chce „podkopać” rdzeń nauki (…) i tym razem –dzięki państwa protestowi - będzie miał podobny rezultat. Jestem, o tym głęboko przekonany. Będę ten protest obserwował i mam nadzieję, że wyniki będą pozytywne.

(…)  pan wspomniał, że teraz mówiąc o okresie Mieszka I  nie wspomina się, że  to był okres Chrztu Polski. Proszę państwa, kto zna historię PRL-u, to wie, jak na nasze odrodzenie i podstawę pod przyszłą „Solidarność’ zbudowały obchody Milenium Państwa Polskiego. Wówczas kolejno we wszystkich stolicach diecezji odbywały się wielkie zjazdy o charakterze religijno-patriotycznym. To był pierwszy masowy ruch, który dał później podstawy do wolności. (…) Tutaj widzimy, jak ten fakt historyczny wpłynął na nasze przetrwanie półwiecznego okresu zniewolenia państwa polskiego.

OBEJRZYJ:

Z kolei w marciu proc. Chrzanowski był bohaterem wieczoru autorskiego w Klubie Ronina w marcu tego roku.

Spotkanie prowadził Rafał Ziemkiewicz, a fragmenty książki „Suplement” czytał aktor Maciej Rayzacher.
Profesor Wiesław Chrzanowski mówił o Kościele, państwie, polityce, III Rzeczpospolitej. O etyce, kwestii „patriotyzmu, a państwa narodowego”, o kwestii autorytetu, partiach politycznych, demokracji. Przedstawił też 10 rad dla polityków.


OBEJRZYJ FILM Z TEGO WYDARZENIA:

 

Jego wsparcie dla sprzeciwu wobec likwidacji nauczania narodowej tożsamości powinno być zobowiązaniem dla nas wszystkich. Profesor rozumiał, że to sprawa dla życia społecznego i narodowego fundamentalna.

opr. gim

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony.

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.