Tak jak mieliśmy kawę bezkofeinową, tak niedługo przybędzie chrześcijan bez wiary - mówi ks. Skrzypczak, autor książki "Chrześcijanin na rozdrożu"

Tak jak mieliśmy czekoladę bez czekolady lub kawę bezkofeinową, tak już niedługo przybędzie chrześcijan bez wiary, którzy chętnie wezmą udział w procesji, odwiedzą Groby Pańskie, ale będą to traktować wyłącznie jako zjawisko kulturowe

– mówił ks. Robert Skrzypczak, autor książki „Chrześcijanin na rozdrożu. Kryzys w Kościele posoborowym” podczas spotkania w archikatedrze św. Jana Chrzciciela, które odbyło się 21 kwietnia w ramach trwających w stolicy XVIII Targów Wydawców Katolickich.

Ks. Robert Skrzypczak, psycholog kliniczny, wykładowca PAT w Warszawie, przez wiele lat duszpasterz akademicki, potem misjonarz opowiedział, co skłoniło go do napisania książki o kryzysie w Kościele.

Spotkanie prowadziła red. Marzena Nykiel, która zapytała autora, co współcześnie Kościół musi uczynić, aby lepiej ewangelizować oraz jak powinniśmy konfrontować to, co w Polsce nazywa się „kryzysem Kościoła” z rzeczywistym zmierzchem chrześcijaństwa w Europie Zachodniej.

Ks. Skrzypczak opowiedział tytułem wstępu o swojej posłudze misjonarskiej. Był m.in. na Syberii i w Skandynawii pod kołem podbiegunowym, gdzie spotkał włoskie małżeństwo z siedmiorgiem dzieci. Gdy zdecydowali się wyjechać z ojczystego kraju w nieznane rejony północy Europy, nie zabrali ze sobą wiele, ich siłą była wiara.

Zobaczyłem wiarę „kolosów”, która nie ma w sobie nic z dewocji ani wyniosłości, która jest prosta i przez to piękna

– mówił kapłan.

Z kolei przebywając w kilku krajach Europy Zachodniej spotkał się z tym, co nazywano prawdziwym kryzysem Kościoła: opustoszałymi świątyniami, brakiem powołań kapłańskich, obojętnością ludzi na wiarę i księży, którzy boją się głosić Ewangelię ze strachu przed byciem posądzonym o „urażenie” czyichś uczuć.

Widziałem piękny kościół gotycki w Amsterdamie, który po opuszczeniu go przez wspólnotę parafialną został przerobiony na księgarnię, następnie na hotel, a w końcu na dom publiczny

– opowiadał ks. Skrzypczak.

Innym razem rozmawiał z kapłanem, który zwierzył mu się, że najtrudniejszą chwilą w jego życiu była konieczność zamknięcia seminarium duchownego, którego był rektorem, gdyż nie było już powołań. Jak powiedział, doświadczył u ludzi więcej obojętności na wiarę, znużenia nią, niż wrogości. Swoje spostrzeżenia na temat kryzysowych zjawisk notował na bieżąco, a część książki napisał już po powrocie do kraju.

W Polsce o kryzysie Kościoła mówi się dopiero obecnie, zwłaszcza w sytuacjach, gdy jest on wyraźnie atakowany w niektórych mediach i przez niektórych polityków. Nie to jednak – według ks. Skrzypczaka – jest źródłem największego zmartwienia, ale zjawisko o wiele bardziej zawoalowane – kryzys wychodzący się z samego wnętrza Kościoła.

Zdaniem kapłana, kryzys w Kościele można bowiem porównać do wirusa, który atakuje w samo serce wierzącego.

Tak jak mieliśmy czekoladę bez czekolady lub kawę bezkofeinową, tak już niedługo będziemy mieli chrześcijan bez wiary. To będą ludzie, którzy chętnie wezmą udział w procesji, odwiedzą Groby Pańskie, ale będą to traktować wyłącznie jako zjawisko kulturowe. Tylko, że Chrystusa już w tym nie będzie

– mówił autor książki „Chrześcijanin na rozdrożu”.

W opinii ks. Skrzypczaka prawdziwy kryzys wiary będzie miał miejsce wówczas, gdy nastąpi – zauważalne już w mentalności zachodnioeuropejskiej – „uśmiercenie Boga w naszej świadomości”, co opisywał już Fryderyk Nietzsche. „Mord na Bogu” doprowadzi do „mordu na człowieku”, czyli do zanegowania podstawowych wartości moralnych w społeczeństwie. – Ludzie przestaną być dla siebie bliźnimi – stwierdził kapłan.

W konsekwencji wiara w Boga i aktywne uczestnictwo w życiu Kościoła zostanie przedstawione jako zbędne, drugorzędne, nieistotne dla codziennego życia człowieka.

Tak jak w PRL-u widziało się napisy na murach: „człowieku, po co ci wolność, przecież masz telewizję”, tak już niedługo usłyszymy: „człowieku, po co ci Kościół, przecież masz długi do spłacenia”

– skonstatował ks. Robert Skrzypczak.

Pytany o katalog zagrożeń, które czekają na ludzi wierzących, powiedział, że chrześcijanie nie powinni się bać niczego, jeśli są silni swoją wiarą i pewni, że Chrystus jest przy nich w trudnych chwilach ich życia.

Ks. Robert Skrzypczak, „Chrześcijanin na rozdrożu. Kryzys w Kościele posoborowym”, Wydawnictwo WAM 2012.

 

KAI, mall

 

Autor

Wspólnie brońmy Polski i prawdy! www.wesprzyj.wpolityce.pl Wspólnie brońmy Polski i prawdy! www.wesprzyj.wpolityce.pl Wspólnie brońmy Polski i prawdy! www.wesprzyj.wpolityce.pl

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony.

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.