Rozpoczyna się Wielki Post. „To czas niezwykły, czas próby, czas przygotowania ducha, czas naśladowania Mistrza”

Fot. Youtube.pl
Fot. Youtube.pl

Nazwa "Wielki Post" może być niezbyt jasna i kojarzyć się z jakimś długim czasem zakazów, często niezrozumiałym (i nie bardzo przestrzeganym). Tymczasem okres zwany w naszym kraju "Wielkim Postem" nie jest tylko czasem poszczenia w celu oczyszczenia się na przeżycie wielkiego święta

– pisze ksiądz dr Dominik Ostrowski w „Naszym Dzienniku”.

Wskazuje, że poza poszczeniem Wielki Post „posiada kilka innych cech, spośród których podkreślmy aspekt przygotowania do chrztu lub przygotowania do jego powtórnego przeżycia”.

Duchowny wskazuje, że symbolicznym jest również fakt, że post trwa 40 dni:

Liczba ta jest w Biblii pełnym wymowy znakiem, i to już w Starym Testamencie. Oznacza ona próbę, ale także koniec próby; wskazuje na wypełnienie; jest liczbą oczekiwania i przygotowania, także liczbą kary. 40 dni i nocy trwała ulewa w czasie potopu. 40 lat Żydzi szli do Ziemi Obiecanej. 40 dni Mojżesz przebywał w obłoku na górze, spisując 10 przykazań. 40 dni Eliasz szedł do Bożej góry Horeb mocą świętego posiłku. Na 40 lat wydał Pan Izraela w ręce Filistynów w czasach Sędziów. 40 uderzeń było miarą chłosty. 40 tysięcy zbrojnych pustoszyło ziemię judzką za czasów Machabeuszy. 40 dni dał Jonasz Niniwie na nawrócenie. Wreszcie 40 dni i nocy Jezus pościł na pustyni. Oblicza się też, że nauczał 40 miesięcy, przyjmuje się również, że 40 godzin przebywał w grobie. 40 dni czynił znaki oraz ukazywał się po swojej męce i po 40 dniach od zmartwychwstania wstąpił do nieba.

Ksiądz Ostrowski przypomina również, że święty Augustyn „nadał liczbie 40 znaczenie doskonałości”.

10 przykazań Starego Prawa pomnożone przez 4 Ewangelie daje liczbę 40, oznaczającą, że Prawo zostało wypełnione. Natomiast w języku hebrajskim (w którym każdej literze alfabetu odpowiada liczba) wartość 40 ma trzynasta liczba alfabetu (mem), która znów oznacza "wodę". Woda zaś z kolei w interpretacji chrześcijańskiej odsyła do misterium "żywej wody" (J 7, 38), czyli do darów Ducha Świętego i do chrztu - "zanurzenia w Chrystusie"

– pisze duchowny.

Wskazuje, że Wielki Post jest czasem postu, ale nie tylko:

Wielki Post, "quadragesima", jest czasem niezwykłym, czasem przygotowania ducha, czasem próby, czasem naśladowania Mistrza. Jest też oczywiście czasem postu, ale postu w konkretnym celu, jakim jest podniesienie utkwionego w ziemi wzroku ku górze. Także spowiedź wielkopostna jest chrzcielna, w konfesjonale chrześcijanin odzyskuje swą białą szatę. Wielki Post jest jak droga górskiego zbocza, prowadząca na szczyt roku kościelnego, szczyt, którym jest Wielkanoc, dzień odkrycia na nowo własnego chrztu.

saż

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony.

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.