Telewizja Trwam nie dostała miejsca na żadnym z multipleksów. Dostały: Eska TV, ATM Rozrywka TV, TTV, Polo TV

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź

Jak informuje "Rzeczpospolita", telewizja Trwam nie dostała miejsca na żadnym z multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji odrzuciła wniosek prowadzącej telewizję fundacji Lux Veritatis. Według "Rz", która powołuje się na nieoficjalne wypowiedzi pracowników stacji, zdecydować miał rzekomy brak gwarancji finansowego powodzenia przedsięwzięcia.

Analiza przyznanych koncesji należy jednak daleko idący sceptycyzm wobec tego typu argumentacji. Z danych "Rz" wynika, że  w multipleksie MUX-2 koncesje mają już m.in. Polsat, TVN, TV Puls, w multipleksie MUX-3: wszystkie TVP, w tym TVP Kultura, TVP Historia.

Na ostatnim wolnym multipleksie MUX-1 – poza  TVP 1, TVP 2 i TVP Info – koncesję otrzymały: Eska TV na nadawanie programu muzycznego (Eska TV), grupa ATM na program rozrywkowy (ATM Rozrywka TV),  Spółka Stavka na program  informacyjno-publicystyczno-poradnikowy (TTV) i spółka Lemon Records na nadawanie programu Polo TV popularyzującego polską muzykę.

Jak widać, same potęgi medialne, zupełnie bez powiązań z władzą  (np. ATM Rozrywka TV). Na tym właśnie multipleksie chciała nadawać TV Trwam.  A więc telewizja istniejąca od lat, mająca silne zaplecze w postaci Radia Maryja i rzesz wiernych słuchaczy.

Ojciec Tadeusz Rydzyk apeluje o zbieranie podpisów pod listami protestacyjnymi. W apelu opublikowanym na stronie Radia Maryja czytamy:

(...) z ogromnym zatroskaniem zwracam się z wielką prośbą o pomoc w uzyskaniu od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji miejsca na tak zwanym multipleksie. A to w związku z wprowadzeniem cyfrowego systemu nadawania. Miejsca te już się kończą. Poszczególne podmioty uzyskują nawet po parę miejsc na multipleksie. Otrzymują podmioty nie tylko nawet tysiące razy słabsze z formalnego punktu widzenia od nas, ale i z uchybieniami formalnymi. Natomiast my nie otrzymaliśmy żadnego, ani jednego miejsca na tak zwanym multipleksie. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie informowała nas o kolejnych etapach tego procesu koncesyjnego. Między innymi nie powiadomiła o podjętych w dniach 26 kwietnia 2011 roku i 06 lipca 2011 roku uchwałach, którymi przyznano koncesje jednym firmom, a innym odmówiono. Informacja ta nie została również umieszczona na stronie internetowej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

(...) Dlatego wszystkich, którym zależy na wolności, pluralizmie i demokracji w naszej Ojczyźnie prosimy o pomoc w uzyskaniu koncesji na miejsce na multipleksie. Prosimy bardzo o zbieranie podpisów wśród wszystkich ludzi dobrej woli pod pismami do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w tej sprawie, ale i przesyłanie kopii do nas do Biura Radia Maryja w Toruniu, ul. Żwirki i Wigury 80. Abyśmy mieli informację, wgląd ilu ludzi i kto zwracał się do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. (...) Prosimy bardzo gorąco o modlitwę, aby nikt w Ojczyźnie nie był wykluczany i dyskryminowany, także Radio Maryja, TV Trwam i inne dzieła z nim związane, wyrosłe przy Radiu Maryja.

Formularz można pobrać tu.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych