Najnowszy numer “Gazety Polskiej” przynosi informacje nt. kontaktów Janusza Palikota z SB. W artykule “Służba Bezpieczeństwa a Janusz Palikot”, Dorota Kania pisze:
“Podpisał „lojalkę” w stanie wojennym. Zobowiązał się do zachowania w tajemnicy swoich rozmów i kontaktów z SB. Opisał służbom specjalnym, z kim i dlaczego utrzymuje kontakty. Jeden z jego współpracowników był esbekiem, inny zaś ważnym działaczem PZPR, który wiele lat spędził w ZSRR. Te fakty dotyczą Janusza Palikota.
Jak stwierdza “Gazeta Polska”, Palikot “w swoich wypowiedziach chętnie posługuje się insynuacjami, półprawdami i kłamstwami”, ale pytany o swoją przeszłość “zachowuje wyjątkową powściągliwość, podając jedynie te fakty, które są dla niego wygodne.”
"Sprawdziliśmy przeszłość Janusza Palikota i początki jego biznesowej kariery. Z ogólnodostępnych dokumentów wyłania się obraz zupełnie inny od tego, jaki Palikot sam przedstawia w mediach” – pisze “GP”, przypominając, że Palikot atakował brutalnie IPNm mówiąc m. in.: „Moim zdaniem trzeba spalić to esbeckie szambo”.
“Gazeta Polska” podaje, że “według dokumentów zachowanych w IPN, Janusz Palikot 17 grudnia 1981 r. własnoręcznie napisał tzw. Lojalkę”:
„Ja niżej podpisany Palikot Janusz oświadczam, że w okresie stanu wojny nie będę podejmował działań sprzecznych z postanowieniami dekretu o stanie wojennym. Stwierdzam, że dotychczas nie spotkałem się z ulotkami o wrogiej treści i których nie posiadam”. Podpisano: „Janusz Palikot”.
Tygodnik przytacza też inny dokument, popisany przez niego dla SB w styczniu 1982 r., w którym Palikot zobowiązuje się do "zachowania w ścisłej tajemnicy treści prowadzonych rozmów oraz utrzymywanych kontaktów ze Służbą Bezpieczeństwa".
Jak informuje “Gazeta Polska”, w katalogach zamieszczonych na stronie internetowej IPN znajduje się informacja na temat Janusza Palikota. Czytamy w niej m.in.: „14 grudnia 1981 roku został zarejestrowany jako osoba rozpracowywana w ramach SOR kryptonim »Apel« (nr rej 61 27) w związku z podejrzeniem o drukowanie i kolportaż ulotek na terenie miasta Biłgoraj. Sprawę zakończono przeprowadzeniem rozmowy profilaktyczno-ostrzegawczej i w dniu 16.01 1984 zdjęto z ewidencji. Materiały złożono w archiwum wydziału C WUSW w Zamościu pod nr 918/II i zmikrofilmowano, zniszczono w dniu 30.10.1989 r.”.
Więcej – w najnowszym wydaniu „Gazety Polskiej”.
Pat
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/105758-gazeta-polska-janusz-palikot-podpisal-lojalke-w-stanie-wojennym
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.