Nasz wywiad. Piotr Semka: To będzie niełatwy czas. Jeszcze więcej arogancji władzy, unifikacji mediów, agresji wobec Kościoła

Fot. wPolityce.pl
Fot. wPolityce.pl

wPolityce.pl: Skąd przede wszystkim, w pana ocenie, zwycięstwo Platformy?

Red. Piotr Semka, publicysta "Rzeczpospolitej" i "Uważam Rze": To jest powtórzenie fenomenu Blaira, a więc stworzenia partii, która ma nieprawdopodobne zdolności przekonania wyborców, iż jest jedyną alternatywą. Na dodatek PO umiejętnie grała z sojusznikami, to jest PSL i w sposób niejawny Palikotem. To tworzyło pewną całość.

Trzeba sobie jednak powiedzieć brutalnie, że rachuby opozycji, iż dojdzie do głosu pewne rozdrażnienie społeczeństwa sprawami takimi jak niedokończone autostrady, spóźniającymi się pociągami i objawami kryzysu, nie sprawdziły się.

 

Można się spodziewać, że władza będzie teraz jeszcze bardziej pewna siebie?

Bez wątpienia. Będziemy mieli do czynienia z władzą arogancką, która już i teraz jest daleko posunięta. Jeżeli założymy, a ja zakładam, że Palikot będzie ukrytym sojusznikiem PO, to może powstać większość konstytucyjna. To będzie układ uszczelniało, zwiększało jego arogancję i spychało obóz rządzący na lewo.

 

Właśnie, dla chrześcijan i Kościoła to będzie trudny czas?

Rzecz polega na tym, że przez wiele lat podejrzewano, jak widać słusznie, że formuła SLD nie wyczerpuje potencjału lewicy. To się potwierdziło, ale to co powstało, będzie jeszcze bardziej agresywne wobec Kościoła, skupiona na języku antyklerykalnym, sprawach obyczajowych. Na dodatek, nie jest to lewica w ogóle skupiona na sprawach socjalnych. Będzie to lumpen-lewica, niezwykle agresywna.

 

Pojawi się temat zmian władzy w Prawie i Sprawiedliwości?

Zobaczymy, ten temat może podjąć właściwie tylko Zbigniew Ziobro. Ale instytucjonalny kształt PiS będzie to bardzo utrudniał.

 

Kampania PiS była w tym kontekście udana?

Zawierała poważne błędy. Główny to wydanie książki, która miała wiele cech publicystycznego, krwistego alfabetu. To w kampanii duży błąd. Pytanie, w jakim stopniu zaszkodził. W jakimś - na pewno. Poza tym niestety, nie spełniły się nadzieje sztabowców PiS na to, że ludzie pomiędzy 18 a 24 rokiem życia będą bardziej odporni na propagandę Tuska. Tak się nie stało.

 

Można liczyć na "efekt Orbana" co - jako cel - wskazuje Jarosław Kaczyński?

Na razie ta ekipa rządząca pokazała, że ewentualne problemy potrafi przekuwać w sukcesy, a to poprzez granie hasłem, że im bardziej ciężko, tym bardziej należy skupić się wokół nich. Przy tej przewadze medialnej jest to, jak widać, skuteczne. Można założyć, że może być skuteczne i w przyszłości.

 

Czym jest dzisiaj Platforma Obywatelska? Partią władzy?

To formacja, która przybiera kształt właścicieli Rzeczypospolitej. Kształt, do którego kiedyś aspirowała Unia Demokratyczna, a potem Unia Wolności.

 

Co powinni robić ludzie, którzy mają poczucie, że taka sytuacja szkodzi Polsce? Że robi się duszno?

To będzie niełatwy czas. Unifikacja mediów będzie postępować. Poparcie czołowych graczy Unii Europejskiej dla Tuska wzmocni się. A przede wszystkim zacznie umacniać się złe dla demokracji przekonanie, już dziś silne, że ludzie wybierający opozycję narażają się tylko na kłopoty w życiu zawodowym. Na dłuższą metę będzie to powodowało, że wokół opozycji będą ludzie o silnej tożsamości, ale i oddaleni od centrów życia biznesowego czy np. samorządowego.

Wielu ludzi prawicy ma dziś poczucie, że wali im się świat. Widać gołym okiem, że PO nie rządzi najlepiej, destruuje mechanizmy demokratyczne, a ludzie to popierają. Warto pamiętać, że nie jesteśmy w sytuacji wyjątkowej. We Włoszech takie poczucie miewają ludzie lewicy, gdzie ta formacja rządziła w ciągu ostatnich 20 lat dwukrotnie i to bardzo krótko. A Berlusconi ma tysiące wad, co ludziom nie przeszkadza.

 

Autor

Wspólnie brońmy Polski i prawdy! www.wesprzyj.wpolityce.pl Wspólnie brońmy Polski i prawdy! www.wesprzyj.wpolityce.pl Wspólnie brońmy Polski i prawdy! www.wesprzyj.wpolityce.pl

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony.

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.