Wszyscy mówią o poparciu dla partii, a prawdziwa sensacja szykuje się gdzie indziej. Frekwencja będzie aż tak niska?

Fot. wPolityce.pl
Fot. wPolityce.pl

W dniach 7-11 lipca 2011r. – TNS OBOP zrealizował cykliczny pomiar preferencji partyjnych Polaków1. W sondażu tym, jak każdego miesiąca, ośrodek zapytał Polaków o gotowość wzięcia udziału w wyborach – gdyby miały się odbywać w najbliższą niedzielę. Ośrodek stwierdza:

Wszystkie osoby odpowiadające pozytywnie, pytane były następnie, na jaką partię by głosowały.
Uzyskane wyniki zostały przedstawione zarówno do ogółu osób deklarujących zamiar głosowania, jak również tylko do tych osób, które zgłaszając chęć wzięcia udziału w wyborach, miały już sprecyzowane preferencje partyjne.

Jakie wyniki? Zamiar wzięcia udziału w wyborach do Sejmu w sposób zdecydowany zadeklarowało 30% badanych, a umiarkowany – 33%. Do głosowania raczej nie zamierzało iść 11% pytanych, a na pewno nie – 19%. Wahało się 7% osób.

Tu ważna uwaga. Jak podkreśla TNS OBOP, określając wielkość spodziewanej frekwencji wyborczej na podstawie wyników uzyskanych w pytaniu o gotowość głosowania nie należy sumować obu odpowiedzi pozytywnych (tzn. „raczej tak" i „zdecydowanie tak") – zabieg taki błędnie sugerowałby frekwencję znacznie wyższą od tej, jaka miałaby miejsce faktycznie. W przypadku faktycznych wyborów odsetek głosujących jest zbliżony do odsetka osób, które w sondażach realizowanych bezpośrednio przed wyborami deklarują zamiar głosowania wyłącznie w sposób kategoryczny.

A więc, na podstawie uzyskanych wyników można stwierdzić, że gdyby wybory odbywały się faktycznie, to do urn wyborczych poszłaby jedna trzecia uprawnionych.

Dodajmy od siebie, że taki scenariusz to czarny sen Platformy Obywatelskiej, która w 2007 roku wygrała, bo zmobilizowała do głosowania tych wyborców, którzy wcześniej w wyborach nie brali udziału. Wiele wskazuje, że tym razem tego efektu nie uda się powtórzyć. Niska frekwencja sprzyja zaś ugrupowaniom mającym zmobilizowany elektorat -  a więc lewicy i PiS.

To wyniki tym bardziej warte zauważenia, że jak wynika z załączonej tabelki, niska frekwencja to nie wynik jednorazowego spadku deklaracji, ale efekt dość trwałego trendu.

wu-ka, źródło: TNS OBOP

Sondaż TNS OBOP zrealizowany w dniach 7-11 lipca 2011 r. na reprezentatywnej, losowej 947-osobowej ogólnopolskiej próbie osób od 18 roku życia za pośrednictwem bezpośrednich wywiadów kwestionariuszowych face-to-face. Maksymalny błąd statystyczny dla takiej wielkości próby wynosi +/-3,1%, przy wiarygodności oszacowania równej 95% (błąd szacowany dla próby losowej prostej).

Autor

Wspólnie brońmy Polski i prawdy! www.wesprzyj.wpolityce.pl Wspólnie brońmy Polski i prawdy! www.wesprzyj.wpolityce.pl Wspólnie brońmy Polski i prawdy! www.wesprzyj.wpolityce.pl

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony.

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.