Uważamy, że pamięć o Polakach ratujących Żydów winna stanowić ważną część edukacji publicznej

24 marca 1944 r. w Markowej, jednej z tysiąca okupowanych przez Niemców wsi, za przechowywanie Żydów została rozstrzelana polska rodzina Józefa i Wiktorii Ulmów. Siedemnaścioro ludzi...
24 marca 1944 r. w Markowej, jednej z tysiąca okupowanych przez Niemców wsi, za przechowywanie Żydów została rozstrzelana polska rodzina Józefa i Wiktorii Ulmów. Siedemnaścioro ludzi...

Od redakcji wPolityce.pl: PiS proponuje, aby Sejm uczcił pamięć rodziny Ulmów zamordowanej przez Niemców w 1944 roku za ukrywanie Żydów. Dlatego Klub PiS przygotował projekt uchwały oddającej hołd Polakom pomagającym Żydom w czasie II wojny światowej. Poniżej jego treść:

 

Uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej  w  67 rocznicę męczeńskiej  śmierci   rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów  wyrażająca hołd  Polakom, którzy ratowali  Żydów  skazanych  na Zagładę przez niemieckiego okupanta.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 67 rocznicę męczeńskiej śmierci rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów i ich siedmiorga dzieci z podkarpackiej wsi Markowa składa hołd Polakom, którzy zginęli z rąk okupanta niemieckiego w odwecie za ratowanie Żydów skazanych na Zagładę. Pamiętamy o wielu tysiącach Polaków, którzy mimo zagrożenia karą śmierci lub obozem koncentracyjnym, w różnorodny sposób - produkując fałszywe dokumenty, udzielając schronienia, przewożąc w ukryciu z miejsca na miejsce z narażeniem życia swego i najbliższych, czy też dostarczając żywność - tworzyli łańcuch miłosierdzia wspierając Żydów  w strasznych czasach okupacji niemieckiej. To nadzwyczajne bohaterstwo  przywracało wiarę w istnienie godności osoby ludzkiej, miłości i sprawiedliwości oraz dawało nadzieję na pokonanie zła. Było też wyrazem solidarności z przedstawicielami narodu, z którym Polacy żyli na jednej ziemi przez niemal tysiąc lat.

Wyrażamy wdzięczność naszym przodkom za ocalenie kultury zakorzenionej w chrześcijańskim dziedzictwie narodu, która  była podstawą ich heroicznych postaw.

Wyrażamy szacunek Kościołowi katolickiemu, duchowieństwu, a szczególnie żeńskim zgromadzeniom zakonnym, które pomimo grożącego im niebezpieczeństwa uratowały tysiące polskich Żydów, wśród nich dzieci, a także Polaków pochodzenia żydowskiego, którzy z racji rasistowskich praw okupanta podlegali Zagładzie.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przypomina jednoznaczne stanowisko Rządu Rzeczypospolitej Polskiej na Wychodźstwie i Polskiego Państwa Podziemnego, które uznały pomoc Żydom za jeden z zasadniczych celów działania w konspiracji i na emigracji. Nie można zapomnieć o wielkich dokonaniach  powstałej z inicjatywy katolickiej pisarki Zofii Kossak Szczuckiej Rady Pomocy Żydom „Żegota" oraz o wielokrotnych wezwaniach Rządu Polskiego na Wychodźstwie do rządów alianckich o skuteczne przeciwstawienie się Zagładzie Żydów.

Uważamy, że pamięć o Polakach ratujących Żydów winna stanowić ważną część edukacji publicznej. Podejmowane przez środowiska społeczne inicjatywy upamiętnień, takie jak budowa pomnika ku czci Polaków Ratujących Żydów na Placu Grzybowskim w Warszawie i stworzenie Muzeum w Markowej zasługują na zdecydowane wsparcie ze strony władz państwowych i samorządowych. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża przekonanie, że wiedza o bohaterstwie osób ratujących Żydów stanie się ważnym składnikiem dziedzictwa ludzkości.

Klub PiS

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych