Dziennik „Financial Times” ocenił w czwartek, że Polska ustąpiła w sprawie ustawy o IPN, gdy jej wprowadzenie „spektakularnie zwróciło się przeciwko” polskiemu rządowi, szkodząc relacjom z USA i Izraelem oraz doprowadzając do wzrostu antysemityzmu.
Gazeta podkreśliła, że w wyniku zmian usunięto zapis o karze więzienia do lat trzech dla każdego, kto oskarża polski naród lub państwo, publicznie i wbrew faktom, o uczestnictwo w zbrodniach nazistowskich Niemiec podczas drugiej wojny światowej.
„FT” zwrócił jednak uwagę, że pozostały zapisy dotyczące prawa cywilnego. Przywołał wypowiedź polskiego premiera Mateusza Morawieckiego, który powiedział w środę, że po zmianie ustawy o IPN wydawca gazety na Zachodzie „dwa razy się zastanowi”, ponieważ „będzie musiał zapłacić odszkodowanie 50 czy 100 mln dolarów czy euro, które w jakimś pozwie możemy teraz kierować”.
W korespondencji z Warszawy zwrócono także uwagę na krytykę zbyt późnego wprowadzenia zmian ze strony partii opozycyjnych, a także na oskarżenia o „tchórzostwo” i na blokadę mównicy przez związanego z Ruchem Narodowym niezrzeszonego posła Roberta Winnickiego.
„FT” przypomniał również tło sporu o ustawę o IPN, podkreślając wieloletnie działania polskich rządów przeciwko użyciu zwrotu „polskie obozy śmierci” oraz zasługi Polaków dla ratowania tysięcy Żydów. Jednocześnie wskazał na wcześniejszą krytykę ustawy i oskarżenia o próbę zakwestionowania roli pojedynczych Polaków w mordowaniu Żydów, np. podczas masakry w Jedwabnem w 1941 r.
CZYTAJ TAKŻE:
– Izraelskie pismo o sukcesie Polski: „Prawo zostało zniesione, ale Warszawa wygrała bitwę o narrację”
ak/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/401689-brytyjski-dziennik-polska-ustapila-w-sprawie-ustawy-o-ipn