Polska niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ. Nasz kraj zdobył najwięcej głosów spośród wszystkich wybranych państw, aż 190 na 192 możliwe. Głosowanie było tajne, dlatego nie da się ustalić, które państwa nie zdecydowały sie nas poprzeć. Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych zebrało się, żeby w tajnym głosowaniu wybrać pięciu niestałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-19.
Prezydent Andrzej Duda z wielką radością przyjął sukces Polski.
Dzisiaj dzień niezwykłej satysfakcji i radości. Na 192 państwa, 190 poparło kandy Polski. To poparcie, jakiego nie uzyskało żadnego państwa.
— powiedział na konferencji prasowej tuż po ogłoszeniu wyników głosowania.
CZYTAJ WIĘCEJ: Prezydent Duda po decyzji ONZ: „Wierzyłem, że na 100-lecie Niepodległości Polska będzie członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ”
Również premier Beata Szydło na Twitterze skomentował sukces naszego kraju.
Do wyboru ONZ odniósł się na gorąco minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.
Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych wybrało w piątek w tajnym głosowaniu Polskę na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-19. Polska była jedynym kandydatem z grupy państw Europy Wschodniej (EEG) ubiegającym się o to miejsce.
Polska, która otrzymała 190 głosów (dwa państwa się wstrzymały), zgłosiła swoją kandydaturę do RB w roku 2009. Kampanię wyborczą prowadziła pod hasłem „Solidarność-Odpowiedzialność-Zaangażowanie”. Od grudnia 2016 roku, kiedy Bułgaria wycofała się z batalii o niestałe miejsce w RB, Polska była jedynym kandydatem grupy EEG.
Polska zastąpi w grupie EEG Ukrainę. Kadencja nowych niestałych członków Rady ma się rozpocząć 1 stycznia 2018 roku.
O niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa (RB) w piątkowym głosowaniu ubiegało się pięć państw reprezentujących swoje regiony. Polska miałaby zastąpić w grupie EEG Ukrainę. Kadencja nowych niestałych członków Rady ma się rozpocząć 1 stycznia 2018 roku. Pozostali tegoroczni kandydaci na niestałych członków RB to Kuwejt, który miałby zająć miejsce Japonii (Grupa Azji i Pacyfiku), Peru na miejsce Urugwaju (Grupa państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów) oraz Wybrzeże Kości Słoniowej i Gwinea Równikowa, ubiegające się w Grupie Afrykańskiej o miejsca zwalniane przez Senegal i Egipt.
Jak powiedział przed południem prezydencki minister Krzysztof Szczerski, wynik głosowania jest niepewny.
Znamy w historii przypadki, w których poparcia pisemne złożone przed głosowaniem nie przekładają się na ostateczny wynik głosowania; takich przypadków było wiele
— przyznał.
Jednak jak zaznaczył minister spraw zagranicznych, Witold Waszczykowski, nawet jeśli Polska nie zostanie wybrana na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ, to i tak już sama nasza kampania na to stanowisko jest sukcesem.
Niezależnie od wyniku, kampania już jest sukcesem, bo zaczęliśmy działać globalnie i jesteśmy postrzegani jako wiarygodny partner
— powiedział.
wkt
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/342611-polska-niestalym-czlonkiem-rady-bezpieczenstwa-onz-uzyskalismy-az-190-glosow-dwa-panstwa-wstrzymaly-sie-od-glosu