Dużo widział i wiele doświadczył w różnych krajach i cywilizacjach amerykański czterogwiazdkowy generał wojsk lądowych Curtis Michael Scaparrotti – od 2016 roku dowódca operacyjny NATO na świat, a jednocześnie dowódca sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych na Europę. Zatem dowodzący pośrednio – poprzez dowództwa taktyczne – między innymi nowo utworzoną wielonarodową batalionową grupą bojową sojuszu północnoatlantyckiego w Orzyszu na Mazurach blisko granic rosyjskiej i białoruskiej, oraz wszystkimi nowo rozmieszczonymi amerykańskimi siłami zbrojnymi w innych częściach Polski.
Generał Curtis Scaparrotti odpowiada od strony wojskowej za wcielenie w życie planu wzmocnionej wysuniętej obecność NATO na całej wschodniej flance NATO od Estonii po Bułgarię – bezpośrednio na zachód od Związku Białorusi i Rosji, oraz od Ukrainy, gdzie Rosja prowadzi wojnę. Także od Mołdawii, skąd Kreml nie chce wycofać Armii Rosyjskiej, oraz od Gruzji, z którą Rosja walczyła zbrojnie w 2008 roku, i w której wspiera separatyzm terytorialny – podobnie jak w Mołdawii i na Ukrainie. Dla Europy jeszcze groźniejsze od rosyjskich operacji hybrydowych i konwencjonalnych są modernizacja arsenału atomowego i wzrost roli strategii jądrowej w doktrynie militarnej i polityce zagranicznej Rosji. Ataki nuklearne na Warszawę stały się już elementem scenariuszy ćwiczeń wojskowych ZBiR pod jasną nazwą „Zapad” – „Zachód”.
Doświadczenia, które kształtowały nowego dowódcę operacyjnego NATO, obejmują między innymi wojny regularne, nieregularne i hybrydowe w Afganistanie, Iraku, na Bałkanach i w różnych regionach Afryki – od Liberii po Somalię. Lecz najważniejsze z punktu widzenia Polski i Europy jest doświadczenie najnowsze, które generał Curtis Scaparrotti zdobył w latach 2013-2016 jako dowódca sił amerykańskich i sojuszniczych na Półwyspie Koreańskim. Odpowiadał przede wszystkim za odstraszanie nuklearne i konwencjonalne Korei Północnej, aby nie zaatakowała Korei Południowej, Japonii, innych państw regionu i samych Stanów Zjednoczonych bronią atomową, chemiczną, biologiczną ani konwencjonalną. Skuteczne odstraszanie od wojny oszczędza strat, zniszczeń i innych kosztów walki na wojnie.
Wojna hybrydowa jest jednym z zagrożeń militarnych dla Polski i wielu innych europejskich członków sojuszu północnoatlantyckiego, wojna konwencjonalna – zagrożeniem jeszcze większym, ale zagrożeniem największym – rosyjski atak lub szantaż nuklearny. Mimo licznych wielkich różnic między Rosją a Koreą Północną, podobieństwa są istotne, a doświadczenia znad Pacyfiku – cenne nad Atlantykiem.
CZYTAJ TAKŻE:
Amerykańskie siły lądowe, powietrzne i morskie w Polsce – krajobraz w dniu zmiany władzy w USA
Rosja chce wygrywać wojny ze słabszymi przeciwnikami jedną bombą lub głowicą atomową
Polska weszła do pierwszej dwudziestki państw świata według nakładów obronnych
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/335841-dowodca-nato-na-swiat-i-sil-usa-na-europe-general-scaparrotti-przynosi-z-polwyspu-koreanskiego-doswiadczenie-w-strategii-odstraszania