We wtorek na forum Rady Europy dyskutowano o raporcie, który zaleca wprowadzenie szariatu, czyli prawa islamskiego do porządku prawnego państw członkowskich Radzie Europy.
Głos w sprawie na forum Rady zabrał poseł PiS Dominik Tarczyński. Stwierdził, że stara się zrozumieć, dlaczego Rada Europy w ogóle rozmawia na taki temat.
Dlaczego? Gdzie jest logika? Nie widzę tu logiki!
— pytał oburzony, przypominając, że żaden arabski kraj nie obraduje nad prawami europejskimi.
Przypomniał, że szariat to kwestia kulturowa, natomiast Rada Europy i jej Komisja Prawna są poświęcone stanowieniu prawa.
Dlaczego więc dyskutujemy ten temat?
— zapytał po raz kolejny stanowczo polski parlamentarzysta.
Całe wystąpienie poseł opublikował na Twitterze.
Dyskusja nad raportem o wprowadzeniu szariatu została przerwana i będzie jeszcze jedno wysłuchanie, a po nim będzie głosowanie. Rada Europy dzisiaj planowała przegłosować raport i rozpocząć współpracę nad wprowadzaniem prawa paralelnego, jeżeli to rozwiązanie wejdzie w życie, będą istniały sądy szariatowe m.in. w Wielkiej Brytanii, Albanii, Azerbejdżanie. Dziś się to nie udało, na nagraniach nie widać wszystkich reakcji, ale członkowie Rady Europy zorientowali się, że mogą przegrać głosowanie nad raportem i przełożyli je na następne posiedzenie, które odbędzie się za trzy miesiące
— mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl poseł PiS i delegat do Rady Europy Dominik Tarczyński.
Raport stara się pokazać dwie kwestie, po pierwsze, że w Europie mieszkają nie tylko chrześcijanie, a druga, że szariat nie jest prawem, ale pewną interpretacją prawną, która powinna być przestrzegana. Mamy do czynienia z paradoksem, z jednej strony, szariat nie jest prawem, a z drugiej jest mowa o tym, żeby sądy szariatowe działały w państwach członkowskich Rady Europy. Wielu delegatów podchodziło do mnie w przerwie debaty i poddawało raport druzgocącej krytyce
— stwierdził parlamentarzysta.
Dodał, że będzie przekonywał delegatów, aby na następnym posiedzeniu, odrzucili raport przygotowany przez hiszpańskiego socjalistę, parlamentarzystę Antonio Gutierreza.
Raport Rady Europy zawiera zalecenia dla systemów prawnych państw członkowskich.
Rada Europy zrzesza prawie wszystkie państwa Europy, w tym Polskę oraz kilka państw spoza naszego kontynentu. Zgodnie ze statutem Rady Europy, jej celem jest „osiągnięcie większej jedności między jej członkami, aby chronić i wcielać w życie ideały i zasady stanowiące ich wspólne dziedzictwo oraz aby ułatwić ich postęp ekonomiczny i społeczny”.
TP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/330461-prawo-szariatu-w-europie-tarczynski-dla-wpolitycepl-dlaczego-rada-europy-rozmawia-na-taki-temat-wideo