Konsulat generalny RP w Monachium zażądał sprostowania od niemieckiego lokalnego dziennika „Badisches Tagblatt”, który w artykule o słynnym fotografiku jako jego miejsce urodzenia podał „były niemiecki Kraj Warty”.
W poniedziałkowym wydaniu dziennika ukazał się artykuł o albumie znanego fotografa mody Petera Lindbergha. W tekście napisano:
Urodzony w 1944 roku w byłym niemieckim Kraju Warty (Polska) i wychowany w Zagłębiu Ruhry Peter Brodbeck (Lindbergh – red.) ma własne, wyjątkowe spojrzenie na modę
Polski konsulat w nocy z niedzieli na poniedziałek zamieścił na Twitterze skan artykułu z zaznaczonym fragmentem oraz z komentarzem:
Żądamy sprostowania!
Konsulat wzywa także Polaków mieszkających w Bawarii do tego, by zgłaszali przypadki użycia określenia „polskie obozy” w audycjach radiowych w Bawarii i Badenii-Wirtembergii.
Kraj Warty (niem. Reichsgau Wartheland lub Warthegau) to część ziem zachodniej Polski, które były włączone do III Rzeszy w latach 1939-1945. Prowadzono tam germanizację i dążono do usunięcia wszelkich przejawów polskości. Namiestnikiem (Reichsstatthalter) Adolfa Hitlera na Kraj Warty został mianowany Gauleiter NSDAP Arthur Greiser.
Niemcy uznawali Kraj Warty za ziemie „rdzennie niemieckie”, chociaż w 1939 roku stanowili na nich mniej niż 10 proc. ogółu ludności.
Ryb, TVP Info
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/326379-niemiecka-gazeta-pisze-o-polsce-jako-o-bylym-niemieckim-kraju-warty-konsulat-rp-w-monachium-zada-sprostowania