Pani premier Beata Szydło w czasie ostatniego Szczytu Rady Europejskiej wyraziła poparcie dla polityki sankcji UE wobec Rosji na gruncie rosyjskich działań na Ukrainie. Polska była też jednym z tych państw, które proponowały bardziej jednoznaczne stanowisko Rady Europejskiej w sprawie nałożenia sankcji na Rosję w związku z działaniami w Syrii.
Jesteśmy przekonani, że skuteczność sankcji III fazy będzie zwiększać się w perspektywie długoterminowej
— mówiła polska Premier w czasie debaty szefów rządów o polityce UE wobec Rosji.
Popieramy wprowadzenie nowych sankcji przeciwko przedstawicielom reżimu syryjskiego odpowiedzialnym za ataki na cywili, personel medyczny i konwoje humanitarne. Konieczne jest zwiększenie presji na Rosję.
W konsekwencji Polska była obok m.in. Niemiec i Wielkiej Brytanii jednym z tych krajów, które domagały się bardziej jednoznacznych zapisów Konkluzji RE w sprawie sankcji.
Bezpośrednie odniesienie do ”środków ograniczających” zostało wyeliminowane na skutek ostrego sprzeciwu państw tradycyjnie bardziej prorosyjskich.
Premier Beata Szydło krytycznie odniosła się do tej zmiany, także w sferze publicznej, podczas konferencji prasowej po zakończeniu Szczytu, mówiąc, że „błędem było osłabienie tekstu konkluzji w tym punkcie”.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/312766-sprawa-sankcji-wobec-rosji-na-szczycie-w-brukseli-polska-byla-jednym-z-krajow-ktore-domagaly-sie-bardziej-jednoznacznego-stanowiska