Krzyż pokoju, wykonany przez uczniów z technikum mechaniki precyzyjnej w austriackim Wels dla Parlamentu Europejskiego i przekazany do Brukseli przez europarlamentarzystę Othmara Karasa, po wielomiesięcznym „wygnaniu” powrócił na swoje dawne miejsce.
Niemiecki eurodeputowany Arne Gericke skomentował to słowami:
Tym samym wartości chrześcijańskie Europy są znowu na właściwym miejscu.
Umieszczony w głównym gmachu Parlamentu Europejskiego krzyż zniknął pewnego dnia i został przeniesiony w inne miejsce. W maju poseł Gericke zaapelował w Brukseli:
Przywróćcie krzyżowi reprezentacyjne miejsce, nie pozwólcie, by nadal tkwił zakurzony w sąsiedztwie składu rupieci, niedostępny dla ludzi
Swoje żądanie przedstawił sekretarzowi generalnemu Parlamentu Europejskiego.
Teraz krzyż wrócił na swe dawne miejsce.
Ten krzyż to symbol Europy - wartości chrześcijańskich i to one znalazły znowu swoje miejsce w centrum. Bogu dzięki!
—powiedział europoseł.
Wykonany przez uczniów austriackich krzyż jest pomniejszoną kopią pięciometrowego krzyża, ustawionego w 2006 roku na jednej z gór w okolicach Ebensee w Górnej Austrii. Jest on zbudowany z metalowych kostek, w których umieszczono kamienie ze wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej. Jest wśród nich np. kawałek betonu z katedry św. Szczepana w Wiedniu i z dawnego muru berlińskiego.
W Brukseli krzyż uczniów austriackich poświęcił bp Theodorus Hoogenboom ze stałego przedstawicielstwa Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej COMECE. W gmachu głównym Parlamentu Europejskiego ustawił go 9 października 2014 Othmar Karas, który był wówczas wiceprzewodniczącym Parlamentu i członkiem parlamentarnej frakcji Partii Ludowej. Ustawiając go podkreślił, że krzyż jest „symbolem pokoju, pojednania i tolerancji ponad granicami religijnymi i narodowymi” i „powinien przypominać o prawdziwej podstawie europejskiego ładu pokojowego”.
ann/KAI
Polecamy „wSklepiku.pl”: „966. Chrzest Polski” - Krzysztof Ożóg.
W tej pięknie wydanej i bogato ilustrowanej książce autor przedstawia nam nie tylko okoliczności przyjęcia chrztu przez polskiego władcę i jego otoczenie, ale także złożony proces ewangelizacji i chrystianizacji społeczeństwa, budowy struktur Kościoła i włączania się Polski w życie chrześcijańskiej Europy.
Książkę poprzedza wstęp Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/309376-do-europarlamentu-wrocil-krzyz-kilka-miesiecy-temu-zniknal-w-tajemniczych-okolicznosciach