Czołówki światowych mediów zajmuje dziś ta sama informacja – wynik referendum w Wielkiej Brytanii, który potwierdził, że Brytyjczycy chcą opuścić Unię Europejską. Brexit stał się faktem.
Rynki na całym świecie zwariowały. Funt z rekordowo niską wartością
—grzmi CNN.
W historycznym referendum Wielka Brytania głosowała za opuszczeniem Unii Europejskiej po 43 latach
—czytamy na stronie BBC. ABC News publikuje zdjęcie szczęśliwych zwolenników Brexitu, którzy w euforii wymachują brytyjską flagą.
Zjednoczone Królestwo głosowało w czwartkowym referendum za opuszczeniem UE, wynika z najnowszych danych
—czytamy.
Wielka Brytania zmierza ku Brexitowi po historycznym głosowaniu
—głosi strona cbsnews.com.
Kampania nawołująca do opuszczenia UE doprowadziła do zwycięstwa, wywołując jednocześnie spekulacje na temat przyszłości Davida Camerona i Wielkiej Brytanii
—piszą redaktorzy Sky News. Francuski „Le Figaro” cytuje premiera Davida Camerona, który podkreślił, że wybór Brytyjczyków musi być przestrzegany. Cameron zapowiedział również podanie się do dymisji w ciągu najbliższych kilku miesięcy.
Niemiecki „Die Welt” również pochyla się nad tematem Brexitu i dymisji Davida Camerona, który odejdzie ze stanowiska do października, wcześniej jednak będzie pracował nad ustabilizowaniem zaistniałej sytuacji.
Gazeta twierdzi, że Brexit zmusi Niemcy do otwartego przejęcia roli wiodącej potęgi w Europie, czego Berlin rzekomo nie chce. Tym bardziej, że będzie musiał przewodzić „coraz bardziej wrogiej, coraz bardziej południowej i wschodniej UE”.
Merkel będzie musiała wykazać się wyjątkową finezją by uratować UE
—pisze „Die Welt”.
Najgorszy wybór, wszyscy za to zapłacimy
—tak wynik referendum w Wielkiej Brytanii podsumował w piątek włoski dziennik „Corriere della Sera” w swym internetowym wydaniu. Cała prasa we Włoszech pisze o niezbędnej rewizji relacji międzynarodowych i funkcjonowania UE.
W komentarzu na łamach „Corriere della Sera” podkreślono:
Little England pokonała Wielką Brytanię, Anglicy uciekają. Zjednoczone Królestwo ucieka, nigdy wcześniej tego nie zrobiło. Wyszło z klubu trzaskając drzwiami; tak się nie robi
—skarży się gazeta.
Chciałbym móc krzyknąć: przecież reguły klubu tego zabraniają
—wyznaje publicysta Beppe Severgnini. Podkreśla, że gdy brytyjskie referendum nazywa się historycznym, tym razem przymiotnik ten nie jest „nadużywany”.
W Europie została otwarta puszka Pandory
—tak dziennikarze w Grecji komentują wyniki referendum w Wielkiej Brytanii. Podkreślają, że tym samym zaczyna się okres wstrząsów politycznych w Unii Europejskiej, chociaż nie brakuje też głosów zadowolenia z decyzji Anglików.
Greckie media piszą o zwycięstwie eurosceptyków i zaznaczają, że w niedługim czasie zostanie podniesiona kwestia Szkocji, Północnej Irlandii czy Katalonii. Przypominają, że według części ekspertów, Brexit może pociągnąć za sobą także Grexit – tym bardziej, że rośnie liczba Greków niezadowolonych z polityki Unii Europejskiej i rządów Aleksisa Tsiprasa.
Ryb, welt.de, TVP Info, PAP
Do nabycia „wSklepiku.pl”: „Niemiecka Europa. Nowe krajobrazy władzy pod znakiem kryzysu” - Beck Ulirch.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/298082-swiatowe-media-o-brexicie-szok-i-niedowierzanie-die-welt-niemcy-stana-sie-teraz-wiodaca-potega-w-europie