Dwunastu nielegalnych imigrantów utonęło w rezultacie bójki na pontonie, którym płynęli do Włoch - poinformowały włoskie media. Według pierwszych ustaleń ludzie ci zostali wrzuceni do morza.
W Cieśninie Sycylijskiej na pełnym uchodźców pontonie, który wypłynął z Libii, doszło do bójki między muzułmanami a chrześcijanami - podała włoska agencja prasowa ANSA.
Gdy ponton dopłynął na Sycylię policja zatrzymała 15 osób - uczestników bójki rozpoznanych przez innych imigrantów. Postawiono im zarzuty zabójstwa.
W ostatnich dniach lawinowo wzrosła liczba nielegalnych imigrantów, którzy dotarli do Włoch drogą morską. W ciągu czterech dni przybyło ich ponad 10 tysięcy. Wielu ponosi w drodze śmierć. Tylko we wtorek (14 kwietnia, około 400 osób utonęło, gdy łódź, którą próbowali dostać się do Włoch, przewróciła się i zatonęła u wybrzeży Libii.
Komisja Europejska przyznała w czwartek, że nie ma środków i poparcia ze strony państw UE, by rozwiązać problem nowej fali imigrantów, zwłaszcza z Syrii i Libii, która zalewa południe Europy. KE zapowiada jednak, że przyjrzy się możliwościom budżetowym.
Wiemy, że sytuacja jest poważna. Przygotowujemy się na to, że stanie się jeszcze gorsza w najbliższych tygodniach i miesiącach w związku z poprawianiem się pogody i trwającymi konfliktami oraz niestabilnością w naszym sąsiedztwie
—powiedziała na czwartkowej konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka KE ds. migracji i spraw wewnętrznych Natasha Bertaud.
Nie możemy pogodzić się z tym, żeby te dramatyczne wydarzenia były zwykłymi wiadomościami, które ustępują miejsca następnym
—w ten sposób hiszpańska Caritas zareagowała na śmierć 400 osób, które utonęły w Morzu Śródziemnym.
Caritas zwraca uwagę, że każda z tych osób:
miała imię i rodzinę, miała swoją własną historię i marzenia. Były to istoty ludzkie takie jak my, jedyne i niepowtarzalne. Jako wierzący nie możemy zapomnieć, że były one naszymi braćmi i siostrami
—można przeczytać w dokumencie.
Caritas zwraca ona uwagę, że:
nie ma nic bardziej obcego Ewangelii niż kultura wykluczenia, która przenika dzisiaj nasze społeczeństwo. Osoby, które utonęły, były nieodzowne, aby budować społeczeństwo sprawiedliwe i braterskie, w jakie wierzymy
—podkreślono w oświadczeniu.
16 kwietnia wieczorem rozpoczęło się w Madrycie czuwanie modlitewne w intencji osób wykluczonych społecznie. Organizują je już po raz trzeci katolickie organizacje Caritas, Iustitia et Pax, Manos Unidas, Redes i CONFER. Domagają się one od polityków, aby podjęli konkretne środki na rzecz rozwoju rzeczywiście ludzkiego, który położyłby kres nierówności i niesprawiedliwości, jakie dotykają szczególnie osoby najsłabsze.
Czuwanie modlitewne odbywa się w ramach szerszej akcji „Połącz się na rzecz sprawiedliwości“, która potrwa przez najbliższe tygodnie.
ann/PAP/KAI
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/241205-awantura-wsrod-imigrantow-plynacych-do-wloch-utoneli-chrzescijanie-wyrzuceni-za-burte-przez-muzulmanow
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.