Przedstawiciele państw członkowskich UE doszli dziś w Brukseli do wstępnego porozumienia ws. nałożenia sankcji tzw. „trzeciego poziomu” na Rosję, by ukarać Kreml za agresję na Ukrainę. Szczegóły nie zostały podane do wiadomości, ale jak podkreślił fiński premier Alexander Stubb, „sankcje wejdą w życie z efektem natychmiastowym”.
Według brukselskich dyplomatów celem uzgodnionych dziś gospodarczych sankcji jest m.in. odcięcie głównych banków rosyjskich z większościowym udziałem państwa od nowego finansowania na rynku UE.
Przewidziane jest także embargo na broń, ale tylko w odniesieniu do nowo zawieranych kontraktów (dostawa francuskich Mistrali do Rosji nie jest więc zagrożona), zakaz eksportu niektórych przedmiotów podwójnego zastosowania dla rosyjskiego sektora obronnego i ograniczenie eksportu zaawansowanych technologii i sprzętu potrzebnego do eksploatacji złóż ropy naftowej.
Sankcje są przewidziane na rok, ale jeśli sytuacja się nie zmieni, będzie je można przedłużyć
—zaznaczył fiński premier. Propozycje KE mówiły także o rozszerzeniu o kolejnych 11 nazwisk listy osób objętych sankcjami wizowymi i finansowymi. Według zapowiedzi restrykcje miały być nałożone m.in. na ludzi z bliskiego otoczenia prezydenta Rosji Władimira Putina.
Chodzi o osoby, które „wspierają albo czerpią korzyści z działań rosyjskich decydentów”, odpowiedzialnych za politykę destabilizowania Ukrainy. Szczegóły maja zostać przedstawione jutro.
Stany Zjednoczone ostrzegły Kreml, że również przygotowują nowy pakiet sankcji.
Jesteśmy, razem z Europą, w procesie wypracowania nowych kar. Mam nadzieję, że ich nałożenie nie będzie konieczne. Jak na razie jednak Rosja robi wszystko, by udowodnić, że nie jest gotowa zatrzymać rozlew krwi na wschodniej Ukrainie
—powiedział sekretarz stanu USA John Kerry na konferencji z szefem ukraińskiej dyplomacji Pawłem Klimkinem.
Ryb, BBC, Reuters, Sky news
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/207139-jest-porozumienie-ws-nowych-unijnych-sankcji-uderza-one-w-rosyjskie-banki-sektor-zbrojeniowy-i-naftowy