Górnik przegrał z Piastem

Górnik Zabrze w 18. kolejce piłkarskiej ekstraklasy przegrał w derbach Górnego Śląska w Gliwicach z Piastem 0:2 i stracił pozycję wicelidera. Wydarzeniem meczu był gol Hiszpana Rubena Jurado zdobyty po upływie niespełna minuty gry.

To pierwsza porażka Ryszarda Wieczorka w roli szkoleniowca gości. Piast późną jesienią z kolei imponuje formą. Drużyna trenera Marcina Brosza w czterech ostatnich występach wywalczyła 11 punktów, co zaowocowało awansem do górnej połowy tabeli.

Porażka sprawiła, że Górnik został dogoniony przez Wisłę Kraków, która również ma 34 pkt. "Biała Gwiazda" wygrała ze Śląskiem 3:0 i pozostaje jedynym niepokonanym w tym sezonie zespołem na własnym stadionie. Wrocławianie po raz drugi z rzędu zeszli z boiska pokonani i to tracąc trzy gole.

Wisła i Górnik mają trzy punkty mniej niż prowadząca w tabeli Legia, która w niedzielę w Bielsku-Białej zmierzy się z zajmującym ostatnie miejsce Podbeskidziem.

Szansy na zbliżenie się do czołowej trójki nie wykorzystał Lech Poznań, który przed własną publicznością zremisował z KGHM Zagłębiem Lubin 1:1.

"Kolejorz" traci do Wisły i Górnika cztery punkty, a do Legii - siedem. Lubinianie natomiast w ostatnich 10 meczach tylko raz pokusili się o komplet punktów i zajmują 14. lokatę.

O małym kryzysie można mówić też w odniesieniu do Pogoni Szczecin. Piątkowe 1:1 z Zawiszą to czwarte z rzędu spotkanie bez zwycięstwa. Wystarczyło jednak, by zachować piątą pozycję w tabeli, tuż przed bydgoskim beniaminkiem.

Ciągle choćby punktu na obcych stadionach nie wywalczył Widzew Łódź. W sobotę w Kielcach był tego bardzo blisko, ale już po raz ósmy w sezonie nie udało się.

Kolejkę rozpoczęła konfrontacja Jagiellonii Białystok z Lechią Gdańsk. Goście zwyciężyli 1:0 po bramce Piotra Wiśniewskiego i wyprzedzili przeciwnika w tabeli.