Mamy to! Polska wygrała z Ukrainą 1:0 i awansowała do 1/8 finału Euro 2016! Co za gol biało-czerwonych! ZDJĘCIA

Polacy pokonali Ukraińców 1: 0. Tym samym zakończyli rozgrywki grupowe na 2 miejscu z 7-mioma punktami. Może nie był to najlepszy mecz biało-czerwonych w turnieju, ale przepiękna bramka Kuby Błaszczykowskiego zrekompensowała wiele!

Przed pierwszym gwizdkiem spotkania w Marsylii Polska wprawdzie nie miała w kieszeni awansu do 1/8 finału, ale była go bardzo blisko, nawet w razie porażki z Ukrainą. Tylko naprawdę nieszczęśliwy zbieg okoliczności mógł sprawić, że biało-czerwoni odpadną. Być może dlatego (oraz z powodu żółtych kartek) selekcjoner Adam Nawałka posadził na ławce rezerwowych m.in. Łukasza Piszczka, Kamila Groskickiego i Jakuba Błaszczykowskiego. W wyjściowym składzie znaleźli się za to Thiago Cionek, Piotr Zieliński czy chwalony za występ w pierwszym meczu z Irlandią Północną Bartosz Kapustka.

Polska zmierzyła się z Ukrainą po raz ósmy w historii. Dotychczas wygrała tylko dwa razy, zanotowała dwa remisy i poniosła trzy porażki. Od 2000 roku biało-czerwoni nie wygrali z tym rywalem ani razu.

Podopieczni Nawałki rozpoczęli wtorkowy mecz lepiej od Ukraińców. Już w trzeciej minucie w pole karne wpadł Arkadiusz Milik - zdobywca dotychczas jedynego gola Polaków na Euro 2016, ale oddał strzał z ostrego kąta wprost w bramkarza Andrija Piatowa. Chwilę później swoją szansę miał Robert Lewandowski, ale pomylił się z kilku metrów, posyłając piłkę nad poprzeczką.

Później jednak inicjatywa należała do Ukrainy, która grała już tylko o honor - nie miała szans zająć nawet trzeciego miejsca w grupie. Do przerwy podopieczni Mychajła Fomenki byli przy piłce przez 62 procent czasu gry i kilka dni zagrozili bramce strzeżonej przez Łukasza Fabiańskiego, tyle że bez efektu.

Przed rozpoczęciem drugiej połowy Nawałka zdjął z boiska Zielińskiego i wprowadził w jego miejsce Błaszczykowskiego. To okazało się strzałem w „10” - w 54. minucie „Kuba” rozegrał Milikiem piłkę z rzutu rożnego, po czym znalazł się w polu karnym i pokonał Piatowa mocnym strzałem w kierunku dalszego słupka.

Błaszczykowski miał udział przy ostatnich czterech golach Polski na ME. Przed czterema laty wpisał się na listę strzelców przeciwko Rosji (1:1) i asystował przy bramce Lewandowskiego z Grecją (1:1), a w pierwszym spotkaniu tegorocznej edycji podawał Milikowi, który po chwili pokonał bramkarza Irlandii Północnej.

Chwilę wcześniej żółtą kartkę zobaczył Kapustka. Było to jego drugie upomnienie - pierwsze dostał w meczu z Brytyjczykami - w związku z czym 19-letni piłkarz Cracovii nie będzie mógł wystąpić w 1/8 finału.

Biało-czerwoni nigdy nie przegrali spotkania, w którym Błaszczykowski zdobył gola, i ta statystyka została we wtorek podtrzymana. Utrzymali czyste konto i znaleźli się w gronie czterech zespołów, które nie straciły ani jednego gola - obok Niemców, Hiszpanii i Włoch.

Polacy zajęli drugie miejsce w grupie C z siedmioma punktami. Tyle samo mają Niemcy, którzy strzelili o jedną bramkę więcej.

Zwycięstwo Polski nad Ukrainą (1: 0) w piłkarskich mistrzostwach Europy nie ma jednak odzwierciedlania w statystykach UEFA. Drużyna biało-czerwonych oddała mniej strzałów i rzadziej od przeciwnika była przy piłce, wykazała się jednak większą skutecznością.

Polacy oddali dziewięć strzałów na bramkę tj. o 10 mniej niż przeciwnicy. Spośród trzech celnych strzałów, w pierwszej połowie w światło bramki trafili Arkadiusz Milik oraz Tomasz Jodłowiec, w drugiej zdobywca jedynego gola w meczu Jakub Błaszczykowski. Kapitan reprezentacji Robert Lewandowski, podobnie jak Kamil Glik oraz Bartosz Kapustka, oddał tylko jeden niecelny strzał. Dodatkowo dwukrotnie - m.in. po uderzeniu Lewandowskiego - piłka została zablokowana przez rywali.

Zespół Ukrainy strzelał na bramkę Łukasza Fabiańskiego 19 razy, z czego 13 w drugiej połowie spotkania. Pięć prób - po dwie Roman Zozuli i Andrija Jarmolenko oraz jedna Rusłana Rotana - było celnych. Niecelne strzały zanotowali m.in. Ołeksandr Zinczenko (4) oraz Jewhen Konoplianka (2). Polscy zawodnicy zablokowali piłkę pięciokrotnie.

Ukraińcy utrzymywali się przy piłce przez 64 proc. czasu gry, wymieniając 477 podań, przy 199 Polaków. W drużynie biało-czerwonych najwięcej zagrań do kolegów - 30 wykonał Grzegorz Krychowiak, w reprezentacji Ukrainy - 80 Rotan.

W meczu popełniono 35 fauli - 12 Polacy, 23 Ukraińcy. Najczęściej faulowanym zawodnikiem był Lewandowski, który sześciokrotnie został zatrzymany niezgodnie z przepisami.

We wtorek pokonali Irlandię Północną 1:0. Brytyjczycy mają trzy punkty, a Ukraina zamyka tabelę z zerowym dorobkiem i bez zdobytego gola.

W 1/8 finału podopieczni Nawałki zmierzą się z drugą w grupie A Szwajcarią.

Bramki: 0:1 Jakub Błaszczykowski (54).

Żółta kartka - Ukraina: Rusłan Rotan, Ołeksandr Kuczer. Polska: Bartosz Kapustka.

Sędzia: Svein Oddvar Moen (Norwegia). Widzów 58 874.

Ukraina: Andrij Piatow - Artem Fedecki, Jewhen Chaczeridi, Ołeksandr Kuczer, Bohdan Butko - Andrij Jarmolenko, Rusłan Rotan, Ołeksandr Zinczenko (73. Wiktor Kowalenko), Taras Stepanenko, Jewhen Konoplianka - Roman Zozulia (90+2. Anatolij Tymoszczuk).

Polska: Łukasz Fabiański - Thiago Cionek, Kamil Glik, Michał Pazdan, Artur Jędrzejczyk - Grzegorz Krychowiak, Tomasz Jodłowiec, Bartosz Kapustka (71. Kamil Grosicki), Piotr Zieliński (46. Jakub Błaszczykowski) - Arkadiusz Milik (90+3. Filip Starzyński), Robert Lewandowski.

Nadszedł decydujący moment grupowej fazy rozgrywek Euro 2016. Biało-czerwoni mierzą się ze swoimi rywalami z grupy C - reprezentacją Ukrainy.

CZYTAJWNIEŻ: Polska-Ukraina: Cionek i Kapustka w wyjściowym składzie. W bramce stanie Fabiański

Polacy walczą o 1/8 finału, Ukraińcy - już tylko o honor, ponieważ nie mają już żadnych szans na awans.

Kto wyjdzie zwycięsko z tej batalii?

Zapraszamy do śledzenia relacji z meczu:

19:50. Mamy to! Koniec meczu! Piłkarska reprezentacja Polski w 1/8 finału Euro 2016!

19:37. Ponownie Ukraińcy! Świetna interwencja Fabiańskiego!

19:35. Co za sytuacja dla Ukraińców! Na szczęście piłka minimalnie minęła prawy słupek bramki Fabiańskiego.

19:08. GOOOOL DLA POLSKI!!! Jakub Błaszczykowski!

19.00. Rozpoczęła się druga połowa meczu i pierwsza zmiana w reprezentacji Polski - kiepsko grającego Piotra Zielińskiego zastąpił Jakub Błaszczykowski.

18:45. Koniec pierwszej połowy. W drugim meczu grupy C Niemcy prowadzą z Irlandią Północną 1:0. Jedną nogą jesteśmy już w 1/8 finału!

18:35. Znów niebezpiecznie pod Polską bramką! Ukraińcy mają jednak problemy ze skutecznością (na nasze szczęście).

18:15. Kolejna groźna sytuacja dla Ukraińców! Na szczęście napastnik rywali nie trafił w światło bramki w sytuacji sam na sam z Łukaszem Fabiańskim.

18:07. Niezwykle niebezpieczna sytuacja pod polską bramką! Dwukrotnie ratował nas Michał Pazdan!

18:06. Polacy mieli już dwie sytuacje do zdobycia gola! Niestety nie wykorzystali ich Arkadiusz Milik i Robert Lewandowski.

18:00. Pierwszy gwizdek!

EURO 2016: NIEMCY ZATRZYMANI. DOBRA ZMIANA TAKŻE NA BOISKU. Nowy numer „wSieci” już w kioskach!