Zwycięstwo! Polacy pokonali Irlandię Północną 1:0! Wielki sukces Biało-czerwonych w pierwszym meczu Euro 2016. ZDJĘCIA

Długo wyczekiwany mecz wygrany! W swoim pierwszym spotkaniu fazy grupowej mistrzostw Europy 2016 Polska wywalczyła zwycięstwo z Irlandią Północną. Pierwsza połowa zakończyła się bezbramkowym remisem. W pierwszych minutach drugiej połowy bramkę strzelił Arkadiusz Milik! Jak się okazało, była ona bramką zwycięską!

To 11. gol Arkadiusza Milika w 27. występie z orłem na piersi. 22-letni napastnik Ajaksu jest też najmłodszym Polakiem, który strzelił gola na Euro.

Od pierwszych minut biało-czerwoni, wspierani z trybun m.in. przez prezydenta Andrzeja Dudę, wygrali pierwsze spotkanie w historii występów w mistrzostwach Europy. W turnieju głównym biorą udział po raz trzeci, a w 2008 i 2012 roku łącznie zanotowali trzy remisy i trzy porażki.

W niedzielę okazali się jednak lepsi od Irlandii Północnej, która do Euro 2016 przystąpiła po rekordowej w historii tego kraju serii 12 meczów bez przegranej.

Podopieczni selekcjonera Adama Nawałki ruszyli do zdecydowanych ataków od pierwszych minut, a rywale skupili się na ustawieniu linii defensywnej we własnym polu karnym. Piłkarzom z Wysp Brytyjskich przez pierwszy kwadrans praktycznie nie udało się wyjść z własnej połowy, ale potrafili też skutecznie przecinać podania i blokować strzały biało-czerwonych.

Później Polacy nieco odpuścili i gra oddaliła się od bramki Irlandii Północnej. Pierwszy celny strzał oddał dopiero w 29. minucie Arkadiusz Milik, ale dobrze ustawiony bramkarz Michael McGovern bez problemu interweniował.

W 31. minucie napastnik Ajaxu Amsterdam zmarnował znakomitą sytuacją, gdy znalazł się z piłką kilka metrów przed bramką i musiał pokonać tylko McGoverna, jednak posłał piłkę nad poprzeczką.

Osiem minut później bardzo dobrze przed polem karnym zachował się debiutujący w ważnym turnieju Bartosz Kapustka. Przyjął piłkę z jednoczesnym zwodem na wysokości linii pola karnego i wyrobił sobie dobrą pozycję do oddania strzału, ale bramkarz sparował piłkę na rzut rożny. Po tym stałym fragmencie gry w „szesnastce” Brytyjczyków było spore zamieszanie, a zakończył je uderzeniem z ostrego kąta w boczną siatkę Michał Pazdan.

Do przerwy biało-czerwoni mieli zdecydowaną przewagę w statystykach - m.in. 7:0 w wypracowanych okazjach, 10:0 w rzutach rożnych - ale bramkę zdobyli dopiero w 51. minucie. Jakub Błaszczykowski odegrał do Milika, a ten uderzył mocno po ziemi. McGovern dotknął piłki rękawicą, jednak nie zdołał jej zatrzymać i ta wpadła do siatki.

Irlandczycy szukali gola wyrównującego głównie ze stałych fragmentów gry, choć z akcji groźnie zaatakowali w 72. minucie. Wówczas sam przed polskim bramkarzem znalazł się rezerwowy Conor Washington, ale za daleko wypuścił sobie piłkę i Wojciech Szczęsny zdołał go uprzedzić.

Chwilę później dobrą okazję miał Krzysztof Mączyński, jednak uderzał niecelnie sprzed pola karnego, choć nie był atakowany przez obrońców.

Swoje szanse miały potem jeszcze obie strony - m.in. minimalnie niecelnie uderzał z dystansu Grzegorz Krychowiak, a po drugiej stronie boiska w dogodnej sytuacji po rzucie wolnym w piłkę nie trafił Steven Davis - ale gole już nie padły.

Jonny Evans zdołał wyłączyć z gry Roberta Lewandowskiego - postawił mu się kilka razy i przyćmił go. Milik to już inna historia…” - skomentował relacjonujący to spotkanie dla serwisu uefa.com korespondent z Irlandii Północnej Graham Little.

Decyzją Komisji Technicznej Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA), zawodnikiem meczu został wybrany Krychowiak. Drugi mecz grupy C pomiędzy Niemcami a Ukrainą rozpocznie się o godzinie 21.

Przebieg meczu minuta po minucie:

3’ - rzut rożny dla Polski, po dośrodkowaniu biało-czerwoni nie oddali jednak strzału

5’ - zakotłowało się w irlandzkim polu karnym, ale Arkadiusz Milik nie trafił w piłkę

9’ - dośrodkowanie po ziemi Artura Jędrzejczyka, Milik posłał piłkę obok bramki

17’ - zablokowany strzał Krzysztofa Mączyńskiego

19’ - Jakub Błaszczykowski dośrodkował z rzutu rożnego, ale wprost na głowy irlandzkich obrońców

22’ - kolejne dwa rzuty rożne dla Polski, ale piłkarze trenera Adama Nawałki nie zagrozili nimi bramce rywali

27’ - Wojciech Szczęsny pewnie łapie piłkę po dośrodkowaniu

29’ - strzał Milika zza pola karnego broni Michael McGovern

31’ - powinno być 1:0 dla Polski, jednak z siedmiu metrów Milik posłał piłkę nad poprzeczką; najlepsza okazja biało-czerwonych

39’ - Bartosz Kapustka świetnie uderzył z 16 metrów, ale McGovern wybił piłkę na rzut rożny; chwile później zamieszanie w irlandzkim polu karnym i niecelny strzał Michała Pazdana

46’ - zmiana w Irlandii Północnej, Stuart Dallas za Patricka McNaira

49’ - Kapustka wdarł się w pole karne, podał do Milika, ale ten nie zdołał oddać strzału

51’ - BRAMKA DLA POLSKI. Błaszczykowski biegł prawym skrzydłem, dośrodkował płasko do Milika, a ten z linii pola karnego strzałem po ziemi dał prowadzenie biało-czerwonym

57’ - rzut wolny dla Irlandii Północnej z boku polskiego pola karnego, ale bez zagrożenia dla bramki strzeżonej przez Szczęsnego

65’ - żółta kartka dla Kapustki, który faulem zatrzymał kontratak rywali

66’ - zmiana w Irlandii Północnej, Conor Washington za Shane’a Fergusona

67’ - rzut rożny dla Irlandii Północnej, Szczęsny wypiąstkował piłkę po dośrodkowaniu

68’ - Błaszczykowski wpadł w pole karne, ale strzelił obok słupka

68’ - żółta kartka dla Craiga Cathcarta za faul na Robercie Lewandowskim

71’ - rajd Washingtona, ale za mocno wypuścił sobie piłkę i Szczęsny go ubiegł

75’ - ładna akcja Polaków zakończona jednak bardzo niecelnym strzałem zza pola karnego Krzysztofa Mączyńskiego

76’ - zmiana w Irlandii Północnej, Jamie Ward za Chrisa Bairda

78’ - zmiana w polskiej drużynie, Tomasz Jodłowiec za Mączyńskiego

79’ - Irlandczycy dośrodkowują w polskie pole karne, ale Conor McLaughlin nie opanował piłki

80’ - zmiana w polskiej drużynie, Kamil Grosicki za Błaszczykowskiego

82’ - groźne ataki Polaków, najpierw uderzał Grosicki, a po chwili Milik, ale prosto w McGoverna

86’ - Irlandczycy niekonwencjonalnie rozegrali rzut wolny, ale Steven Davis nie trafił w piłkę

87’ - piękny strzał Grzegorza Krychowiaka z ponad 20 metrów, jednak minimalnie niecelny

88’ - zmiana w polskiej drużynie, Sławomir Peszko za Kapustkę

89’ - żółta kartka dla Łukasza Piszczka

90+1- - Szczęsny odważnie wyszedł do dośrodkowania i w powietrzu zderzył się z Piszczkiem, piłka odbiła się jednak od Irlandczyka i opuściła boisko. (PAP)

Polskiej drużynie kibicuje prezydent Andrzej Duda oraz przedstawiciele rządu.

SKŁAD DRUŻYN:

Polska:

1-Wojciech Szczęsny - 20-Łukasz Piszczek, 15-Kamil Glik, 2-Michał Pazdan, 3-Artur Jędrzejczyk - 16-Jakub Błaszczykowski, 10-Grzegorz Krychowiak, 5-Krzysztof Mączyński, 21-Bartosz Kapustka - 7-Arkadiusz Milik, 9-Robert Lewandowski.

Irlandia Północna:

1-Michael McGovern - 2-Conor McLaughlin, 20-Craig Cathcart, 5-Jonny Evans, 4-Gareth McAuley - 17-Paddy McNair, 16-Oliver Norwood, 8-Steven Davis, 6-Chris Baird, 3-Shane Ferguson - 10-Kyle Lafferty.

Biało-czerwoni po raz trzeci w historii i trzeci z rzędu uczestniczą w ME. Na turniej w 2008 roku dostali się z eliminacji, a cztery lata później mieli zagwarantowane prawo gry jako współgospodarz. Dla ich rywali jest to debiut w imprezie tej rangi. W rankinguFIFA to jednak Irlandia jest o dwa oczka lepsza od Polaków (rywale biało-czerwonych zajmują 25 miejsce).

Arkadiusz Milik, strzelec zwycięskiego gola: „Cieszymy się niezmiernie, ale to dopiero pierwszy krok”