SportAccord: Mariusz Wlazły najlepszym sportowcem świata w 2014 roku

Mistrz świata w siatkówce Mariusz Wlazły został uznany przez organizację SportAccord najlepszym sportowcem świata 2014 roku. Atakujący PGE Skry Bełchatów został wyróżniony w czwartek w Soczi na uroczystej gali.

Poza Polakiem w finałowej czwórce pretendentów do nagrody znaleźli się: Gruzin Avtandil Czrikiszwili (judo), Hiszpan Kilian Jornet Burgada (skialpinizm) i Rumun Camil Moldoveanu (jujitsu). Triumfatora wybrała specjalna kapituła. W kategorii „Sportowe Miasto 2014 roku” w finałowej rozgrywce znalazła się Warszawa obok Glasgow, Rio de Janeiro i Soczi. Zwyciężył rosyjski kurort, gdzie rozegrane zostały zimowe igrzyska olimpijskie.

SportAccord to organizacja, która zrzesza 109 zarówno olimpijskich, jak i nieolimpijskich federacji sportowych z całego świata. Są wśród nich tak egzotyczne dyscypliny jak netball, muaithai czy nawet zawody cheerleaderek. SportAccord organizuje plebiscyt, w którym przyznaje nagrody w sześciu kategoriach: sportowiec roku, sportsmenka roku, sportowy bohater roku, reklama roku (obraz, film lub pismo), sportowe miasto roku i sportowy sponsor roku. Organizacja jest o tyle specyficzna, że jej głównym założeniem jest działanie na rzecz popularyzacji mniej znanych dyscyplin, a celem zrównanie szans tak, by kibice równie mocno kochali gwiazdy futbolu co kręglistów lub specjalistów od fistballu. Stąd nominacje, które mogą niektórych zaskakiwać.

Nie zmienia to faktu, że wyróżnienie dla polskiego siatkarza jest jak najbardziej zasadne. Wlazły ma za sobą fantastyczny rok. Został najbardziej wartościowym zawodnikiem mistrzostw świata, które we wrześniu odbyły się w siedmiu polskich miastach. W finale biało-czerwoni pokonali broniących tytułu Brazylijczyków. Ze Skrą Wlazły zdobył w zeszłym roku mistrzostwo Polski, a w trzech finałowych meczach za każdym razem zdobywał nagrodę MVP.