PŚ w Davos: Bjoergen triumfatorką biegu na 10 km

Norweżka Marit Bjoergen wygrała bieg na 10 km techniką dowolną narciarskiego Pucharu Świata w Davos. To jej 69. zwycięstwo w karierze w zawodach tej rangi. O 19,9 s wyprzedziła Niemkę Nicole Fessel. Justyna Kowalczyk w Szwajcarii nie startowała.

Na trzeciej pozycji uplasowała się Norweżka Heidi Weng, która do triumfatorki straciła 26,7 s. Najlepsza z Polek Sylwia Jaśkowiec zajęła 25. miejsce - 1.23,5 straty. Kornelia Kubińska była 41. - 2.06,2, a Ewelina Marcisz 44. - 2.16,0.

Do Szwajcarii przeniesiono zmagania z La Clusaz, gdzie nie ma śniegu. We Francji miały się odbyć biegi łączone oraz jedyne w tym sezonie wyścigi sztafet. Jednak Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) po zmianie lokalizacji postanowiła także skorygować program. Zaplanowano rywalizację „łyżwą” - na sobotę kobiet na 10 km oraz mężczyzn na 15 km, a na niedzielę sprinty.

Kowalczyk w lutowych mistrzostwach świata w Falun największe nadzieje wiąże z techniką klasyczną. Dlatego w dniach 19-21 grudnia postanowiła startować w imprezie niższej rangi w Hochfilzen, gdzie dwa biegi zaplanowano właśnie w tej specjalności.

Bjoergen jest w doskonałej formie. Zdecydowanie prowadzi w klasyfikacji generalnej PŚ. Nad drugą rodaczką Therese Johaug ma już 221 punktów przewagi. 34-letnia Bjoergen jest więc na dobrej drodze do zdobycia czwartej w karierze Kryształowej Kuli. Poprzednio najlepsza była w sezonach 2004/05, 2005/06 i 2011/12.

Narciarka z Kasiny Wielkiej z powodu absencji w Davos spadła na 10. miejsce w „generalce”.