Legia zmiażdżyła Wisłę Kraków. Wojskowi awansowali na pierwsze miejsce w tabeli

W hicie 9. kolejki piłkarskiej ekstraklasy Legia Warszawa pokonała na wyjeździe Wisłę Kraków 3:0 i jej kosztem awansowała na pierwsze miejsce w tabeli. Gole strzelili Orlando Sa, Ondrej Duda i Miroslav Radovic.

Podopieczni trenera Franciszka Smudy doznali pierwszej porażki w obecnych rozgrywkach ligowych, choć długo prowadzili wyrównaną grę z obrońcami mistrzowskiego tytułu.

W 50. min. obrońcy „Białej Gwiazdy” nie przecięli podania Helio Pinto i Sa strzałem z bliska umieścił piłkę w siatce. Gol nie powinien być jednak uznany, bo portugalski napastnik był na spalonym. Wisła najbliższa wyrównania była w 89. minucie. Dariusz Dudka uderzył jednak obok bramki.

W doliczonym czasie gry Legia postawiła kropkę nad „i”. Najpierw Duda wykończył ładną akcję Michała Kucharczyka, a następnie krakowską defensywę ośmieszył Radovic.

W drugim niedzielnym spotkaniu PGE GKS Bełchatów wygrał na wyjeździe z Ruchem Chorzów 1:0. Zwycięską bramkę już w szóstej minucie zdobył Adrian Basta.

W sobotnich meczach na brak goli nie mogli narzekać kibice w Poznaniu i Gliwicach. Lech pokonał Zawiszę Bydgoszcz 6:2, a Piast wygrał z Cracovią 4:2.

Lech wygrał dopiero trzeci mecz w tym sezonie. Poprzednio ze zwycięstwa piłkarze „Kolejorza” cieszyli się 10 sierpnia. Poznaniacy, prowadzeni od 1 września przez Macieja Skorżę, nie mieli problemów z pokonaniem Zawiszy, którego trenerem jest były szkoleniowiec Lecha - Mariusz Rumak.

Nie mieli dla niego litości ani kibice, którzy przywitali go gwizdami, ani byli podopieczni. Festiwal strzelecki w 13. minucie rozpoczął Zaur Sadajew. Później Grzegorza Sandomierskiego pokonali jeszcze Gergo Lovrencsics, Kasper Hamalainen, Szymon Pawłowski i dwukrotnie Darko Jevtic.

Goście kończyli mecz w dziewiątkę. Czerwone kartki zobaczyli Andre Micael Pereira i Piotr Petasz.

W trzecim sobotnim meczu Górnik Zabrze gładko pokonał w Bielsku-Białej Podbeskidzie 3:0. Do siatki „Górali” trafili Ukrainiec Ołeksandr Szeweluchin i dwukrotnie Mateusz Zachara.

W piątek natomiast Śląsk Wrocław pokonał u siebie Koronę Kielce 1:0 (gol Flavio Paixao), a Pogoń Szczecin w takim samym stosunku wygrała na wyjeździe z Lechią Gdańsk (gol Marcina Robaka).

W niedzielę poinformowano, że trenerem Lechii nie jest już Joaquim Machado. Na razie nie podano nazwiska jego następcy.

Ósmą kolejkę zakończy poniedziałkowy mecz Górnik Łęczna - Jagiellonia Białystok.