Złoto i brąz dla Polek na mistrzostwach Europy w wioślarstwie

Natalia Madaj i Magdalena Fularczyk-Kozłowska (Lotto Bydgostia Bydgoszcz) zdobyły w Belgradzie złoty medal wioślarskich mistrzostw Europy w dwójce podwójnej.

Brązowy medal przypadł Joannie Dittmann, Monice Ciaciuch (obie Lotto), Marii Springwald (AZS AWF Kraków) i Agnieszce Kobus (AZS AWF Warszawa) w rywalizacji czwórek podwójnych.

Madaj oraz Fularczyk-Kozłowska prowadząc od startu do mety uzyskały czas 6.52,150 w wyścigu o złoty medal wyprzedziły mistrzynie świata Litwinki - 6.52,590, Holenderki - 6.56,600, Niemki - 6.56,460 i Brytyjki - 6.59,850.

W igrzyskach olimpijskich w Londynie w 2012 roku Fularczyk i Julia Michalska wywalczyły brązowy medal.

Polki w czwórce podwójnej (6.17,810) przegrały z Białorusinkami 6.14,640 i Niemkami - 6.15,380.

Czwartą lokatę w ME 2014 wywalczyła ósemka mężczyzn: Mikołaj Burda, Piotr Hojka (Lotto Bydgostia), Zbigniew Schodowski (AZS AWF Gorzów Wlkp.), Marcin Brzeziński (WTW Warszawa), Robert Fuchs (AZS UMK Energa Toruń), Michał Szpakowski, Krystian Aranowski, Piotr Juszczak, Daniel Trojanowski (Zawisza Bydgoszcz), piątą - czwórka podwójnej mężczyzn: Piotr Licznerski (AZS Szczecin), Dawid Grabowski (Posnania Poznań), Natan Węgrzycki-Szymczyk (AZS AWF Warszawa), Dariusz Radosz (Lotto Bydgostia), natomiast szóstą - czwórka bez sternika wagi lekkiej mężczyzn: Bartosz Pszczółkowski, Patryk Pszczółkowski, Dawid Kamiński, Adam Sobczak (AZS AWFiS Gdańsk) oraz dwójka podwójna wagi lekkiej kobiet: Joanna Dorociak, Weronika Deresz (WTW Warszawa).

Polska zajęła ósmą lokatę w tabeli medalowej. Pierwsza przypadłą W. Brytanii - dwa 2 złote, cztery srebrne i dwa brązowe przed Czechami 2-0-0 i Niemcami 1-4-5. Na podium stanęli reprezentanci 19 krajów.

W Belgradzie zaprezentowało się dziesięć polskich osad. Mistrzostwa miały ułatwić szkoleniowcom stworzenie najbardziej optymalnych zespołów w poszczególnych konkurencjach.