Do szkolnych bibliotek w Polsce i poza granicami kraju, a także wielu bibliotek publicznych, wojskowych i więziennych trafi wydawnictwo „Raport Witolda”, prezentujące zapiski rtm. Witolda Pileckiego o funkcjonowaniu ruchu oporu w Auschwitz - poinformowało MSWiA.
W poniedziałek książka została przekazana szefowi MSWiA Mariuszowi Błaszczakowi przez koordynatorkę projektu „Rotmistrz Pilecki - Bohater Niezwyciężony” i pełnomocniczkę „Fundacji Gdzie” Małgorzatę Kupiszewską. Ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji było partnerem projektu, którego celem było pierwsze wydanie raportu w Polsce.
„Raport Witolda” został wydany pod honorowym patronatem i z przedmową prezydenta Andrzeja Dudy.
Jak zapowiadał jeszcze przed publikacją opiekun naukowy projektu, poseł i historyk Józef Brynkus, „Raport Witolda” będzie dostępny w wydaniu w pełni oryginalnym, z zachowaniem frazeologii, stylistyki i sposobu pisania rotmistrza. Będzie dodatkowo opatrzony komentarzem, przypisami, przedmową wprowadzającą. Podstawą wydania był oryginalny maszynopis, znajdujący się na co dzień w Studium Polski Podziemnej w Londynie.
Publikacja została także przełożona na język angielski. Resort zapowiada, że trafi teraz do wszystkich szkolnych bibliotek w Polsce i poza granicami kraju, a także do „bardzo wielu bibliotek publicznych, wojskowych, więziennych i aresztów”.
W ramach projektu „Rotmistrz Pilecki - Bohater Niezwyciężony” w Brukseli i innych miastach zorganizowano lekcje historii o bohaterze akcji oraz m.in. Polskim Państwie Podziemnym. Prócz tego zorganizowano pokonkursową wystawę plakatów poświęconych pamięci Pileckiego, konkurs historyczny dla studentów, turniej piłkarski, konferencje historyczne.
Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 r. Był bohaterem wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. i uczestnikiem kampanii 1939 r. W okupowanej stolicy współtworzył Tajną Armię Polską. 19 września 1940 r. dobrowolnie dał się schwytać podczas łapanki i trafił do niemieckiego obozu Auschwitz. Na miejscu organizował ruch oporu pod nazwą Związek Organizacji Wojskowej (ZOW), którego podsumowaniem były właśnie Raporty Pileckiego, zwane także Raportami Witolda.
Pilecki Uciekł z obozu w kwietniu 1943 r. Trafił do AK i brał udział w powstaniu warszawskim. W latach 1944-1945 był w niewoli niemieckiej. Po wyzwoleniu dołączył do II Korpusu Polskiego we Włoszech. W październiku 1945 r. wrócił do Polski, by prowadzić działalność wywiadowczą na rzecz II Korpusu. W 1947 r. został aresztowany przez UB; był torturowany i oskarżony m.in. o działalność wywiadowczą na rzecz polskiego rządu na emigracji. 15 marca 1948 r. rotmistrz został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 maja w więzieniu mokotowskim. Miejsce pochówku Pileckiego nigdy nie zostało ujawnione przez komunistyczne władze, prawdopodobnie ciało rotmistrza wrzucono do dołów śmierci wraz z innymi ofiarami na ”Łączce” Cmentarza Wojskowego na Powązkach. W 1990 r. został zrehabilitowany. Później odznaczono go pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Orderem Orła Białego; w 2013 r. został awansowany do stopnia pułkownika.
ak/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/347084-wyjatkowe-wydawnictwo-raport-witolda-trafi-do-szkolnych-i-publicznych-bibliotek-w-calej-polsce