Około 60 tysięcy osób z ponad 240 miast w Polsce uczestniczy w biegach upamiętniających Żołnierzy Wyklętych. W inicjatywie „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” weźmie także udział Polonia, m.in. w Nowym Jorku, Londynie i Wilnie.
W tym roku w biegu udział weźmie także wojsko m.in. żołnierze stacjonujący na misjach zagranicznych w Afganistanie, Bośni i Hercegowinie, Iraku, Kuwejcie i Kosowie. Do udziału w biegu w Skwierzynie (woj. lubuskie) zgłosili się również żołnierze amerykańscy, którzy obecnie stacjonują w Polsce.
Bieg Tropem Wilczym jest jednym z wydarzeń towarzyszących przypadającemu 1 marca Narodowemu Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Ustanowił go w 2011 r. parlament „w hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.
W Warszawie imprezy z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zorganizowano w Parku Skaryszewskim. Biegi są organizowane na dystansach 5 i 10 kilometrów, a także na honorowym dystansie 1963 metrów.
To symboliczny dystans. To odwołanie do daty śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego Józefa Franczaka pseudonim „Lalek”
—podkreśla szef Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek.
Ok. 400 osób wzięło udział w niedzielę w Gdańsku w biegu Tropem Wilczym, upamiętniającym Żołnierzy Wyklętych. Wielu uczestników podkreślało, że główną motywacją do udziału w imprezie była jej idea i przesłanie, ale byli też i tacy, którzy pobiegli dla sportu i rekreacji.
Biegiem tym chcemy uczcić pamięć Żołnierzy Niezłomnych, którzy przelewali swoją krew w czasach PRL walcząc w podziemiu antysowieckim
—powiedział przedstawiciel organizatora wydarzenia, pierwszy wiceprezes zarządu głównego Stowarzyszenia Koliber, Robert Iwanicki.
W latach 1944-1956, według wciąż niepełnych danych, z rąk komunistów zginęło prawie 9 tysięcy żołnierzy podziemia niepodległościowego, wykonano ponad 4 tysiące wyroków śmierci. Bieg Tropem Wilczym odbywa się z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który obchodzony jest 1 marca.
ZOBACZ TEŻ:
ann/PAP/polskieradio.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/329148-okolo-60-tysiecy-osob-z-ponad-240-miast-w-polsce-uczestniczylo-w-biegach-upamietniajacych-zolnierzy-wykletych-zdjecia