W miarę upływu czasu nasza inicjatywa zaczęła się rozrastać. Od kilku edycji w naszej pielgrzymce uczestniczy ok. 5 tysięcy kibiców z całej Polski. Mam wrażenie, że stało się to ważnym wydarzeniem dla tego środowiska
– mówi portalowi wPolityce.pl. ks. Jarosław Wąsowicz, duszpasterz środowisk kibicowskich, w wywiadzie przed IX Patriotyczną Pielgrzymką Kibiców.
wPolityce.pl: Przed nami IX Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców. Jaki jest plan na ten rok?
Ks. Jarosław Wąsowicz: Tegoroczna pielgrzymka odbywa się pod hasłem 75. rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych i 75. rocznicy męczeństwa salezjańskich wychowanków z Poznania, żołnierzy Narodowej Organizacji Bojowej, którzy w 1942 roku zostali zgilotynowani w Dreźnie. Jan Paweł II wyniósł ich na ołtarze. O godz. 12.00 w kaplicy cudownego obrazu Królowej Polski rozpoczynamy pielgrzymkę Mszą Świętą. Następnie przenosimy się do sali im. ojca Kordeckiego. Tam odbędzie się spotkanie z prezesem Instytutu Pamięci Narodowej doktorem Jarosławem Szarkiem, który opowie kibicom o wyzwaniach jakie stają dziś przed IPN-em, a następnie odpowie na ich pytania. Na wałach jasnogórskich dojdzie też do prezentacji patriotycznych transparentów. W tym roku odpowiedzialni za to są kibicie Jagiellonii Białystok. Zobaczymy też film „Siła modlitwy” będący świadectwem życia Andrzeja Duffeka, kibica gdańskiej Lechii, brata śp. Tadeusz Duffeka pomysłodawcy Pielgrzymki Kibiców.
Kim był Tadeusz Duffek?
To postać szeroko znana w świecie kibicowskim. Był to jeden z liderów ruchu kibicowskiego, legendarny kibic Lechii Gdańsk. Jest też pamiętany jako wielki patriota. Był członkiem Federacji Młodzieży Walczącej, był jednym z organizatorów strajków w Stoczni Gdańskiej w 1988 roku. Już po roku 1989 praktycznie całkowicie zaangażował się w odbudowę gdańskiej Lechii i promocję patriotyzmu. Był znany i szanowany w całej Polsce. Zmarł w 2005 roku na chorobę nowotworową. Przed śmiercią zwierzył mi się, że jego wielkim marzeniem jest zorganizowanie pielgrzymki kibiców, którzy pod sztandarami patriotyzmu zjawią się na Jasnej Górze. Tę ideę zaczęliśmy realizować. Na początku spotykaliśmy się w mniejszym gronie, wśród ludzi, których znaliśmy. Zawsze udział brali też kibice Rakowa Częstochowa. W miarę upływu czasu nasza inicjatywa zaczęła się rozrastać. Od kilku edycji w naszej pielgrzymce uczestniczy ok. 5 tysięcy kibiców z całej Polski. W tym roku też będą z nami tysiące kibiców z całej Polski. Mam wrażenie, że stało się to ważnym wydarzeniem dla tego środowiska.
Mówi ksiądz o Polsce, ale w zeszłorocznej pielgrzymce brali też udział nasi rodacy z Litwy i Białorusi. Kto w tym roku pojawi się na Jasnej Górze?
W tym roku też odwiedzą nas nasi rodacy z Kresów. Będą też kibice z Węgier. Mamy plan, by na przyszły rok, na jubileuszową X pielgrzymkę zaprosić kibiców z całej Europy. Chcemy by było to naprawdę wyjątkowe wydarzenie.
Na czym polega akcja „różaniec kibiców”?
Mamy w tym roku 140. rocznicę objawień w Gietrzwałdzie i stulecie objawień fatimskich. Matka Boska nawoływała do modlitwy różańcowej o wiarę i pokój na świecie. Dzisiaj, kiedy nie potrafimy sobie poradzić z wieloma problemami globalnymi ale też i tymi w naszej Ojczyźnie, to warto chwycić za różaniec. Uruchomimy specjalną stronę internetową. Pod adresem rozanieckibicow.pl będzie się można zapisywać do poszczególnych róż, których patronami będą różni święci, błogosławieni Polacy, którzy byli wielkimi synami Kościoła i świętymi polskiego patriotyzmu. Mam nadzieję, że ta inicjatywa spotka się z odzewem części środowiska kibicowskiego.
Rozmawiał Tomasz Karpowicz.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/322309-nasz-wywiad-ks-jaroslaw-wasowicz-o-jutrzejszej-patriotycznej-pielgrzymce-kibicow-beda-z-nami-tysiace-kibicow-z-calej-polski