Krytycy wojewody Grażyńskiego powołują się na jego konflikt z Wojciechem Korfantym, jednocześnie uważając, że Powstania Śląskie, czyli dzieło Korfantego, były wojną domową. To mocna niekonsekwentna postawa.
– powiedział Dr Andrzej Krzystyniak w rozmowie z wPolityce.pl, przypominając postać wojewody Michała Grażyńskiego.
Dziś w budynku Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego odsłonięto tablicę ku pamięci Michała Grażyńskiego.
wPolityce.pl: W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim odsłonięto tablicę ku pamięci wojewody Michała Grażyńskiego. Kim był ten człowiek i jakie miał znaczenie dla Śląska?
Dr Andrzej Krzystyniak, portal ŚląskiPolska.pl: Była to wielka postać, niezwykle zasłużona dla tej ziemi. W latach 1926-1939 był wojewodą śląskim. Był to człowiek, który spajał Śląsk z Polską. Łączył w swojej biografii dwa ważne elementy. Walczył z bronią w ręku w Powstaniach Śląskich, a jednocześnie potrafił doskonale pracować w czasie pokoju i budować polskość na Śląsku. Jako wojewoda był idealnym spoiwem między Polską a Śląskiem.
Domyślam się, że nie jest to ulubieniec Ruchu Autonomii Śląska?
Nie był to też ulubieniec władz komunistycznych. Był przedstawicielem obozu sanacyjnego, czyli II RP, programowo zwalczanej przez komunistów. Ci, którzy byli jego przeciwnikami, zazwyczaj sprzeciwiali się też polskości Śląska. Ale nawet najwięksi jego przeciwnicy, krytykując jego pracę, mówią, że „wojewoda Grażyński miał swoje zasługi”. Krytycy wojewody Grażyńskiego powołują się na jego konflikt z Wojciechem Korfantym, jednocześnie uważając, że Powstania Śląskie, czyli dzieło Korfantego, były wojną domową. To mocna niekonsekwentna postawa.
Jednym z zarzutów wobec Michała Grażyńskiego jest fakt, że nie urodził się na Śląsku.
Mogę odpowiedzieć słowami samego Grażyńskiego, który mówił, że urodzenie się na Śląsku nie jest legitymacją przynależności do ludu śląskiego, a najważniejszym czynnikiem jest idea, przekonanie, czyn, poświęcenie i ofiarna walka o wielkość Ojczyzny. Czuł się związany ze Śląskiem więzami krwi, bo złożył daninę krwi w Powstaniach Śląskich. Jestem daleki od oceniania ludzi z powodu miejsca ich urodzenia. Grażyński był człowiekiem, który wiele zrobił dla Śląska i nie można jego czynów wymazać przez miejsce jego urodzenia czy konflikty polityczne. Dziś jego konflikt z Korfantym jest anachroniczny. I Korfanty i Grażyński dążyli do jednego celu, jakim była polskość Śląska. Po prostu dążyli do niego innymi drogami.
Rozmawiał Tomasz Karpowicz.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/318831-nasz-wywiad-dr-krzystyniak-o-wojewodzie-michale-grazynskim-ci-ktorzy-byli-jego-przeciwnikami-zazwyczaj-sprzeciwiali-sie-tez-polskosci-slaska
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.