Uniwersytet Warszawski obchodzi 200-lecie swojego istnienia. W dniu własnych urodzin na jubileuszowej stronie UW ze względu na zbieżność dat pojawiły się także specjalne dla… Zygmunta Baumana. Znamienna jest forma, w jakiej zostały napisane.
Życzenia opublikowano na stronie uw200.uw.edu.pl. Zygmunt Bauman został w nich nazwany „wybitnym absolwentem” uczelni.
W dniu dwusetnych urodzin UW, 91 lat skończył Zygmunt Bauman, wybitny absolwent naszej uczelni
— czytamy.
Następnie został zamieszczony krótki, mocno okrojony życiorys jubilata.
Zygmunt Bauman, jeden z najbardziej znanych i wpływowych współczesnych myślicieli, ukończył studia filozoficzne na Uniwersytecie Warszawskim w 1954 r. Tytuł profesora uzyskał w roku 1968, ale w konsekwencji antysemickiej nagonki, która wybuchła wówczas po tzw. wydarzeniach marcowych, został on usunięty z uczelni i zmuszony do emigracji z Polski. Od chwili opuszczenia kraju związany jest nieprzerwanie z angielskim University of Leeds, na którym przez wiele lat kierował Katedrą Socjologii. Bauman znany jest przede wszystkim jako jeden z czołowych teoretyków późnej nowoczesności i społeczeństwa ponowoczesnego. Jego prace należą do kanonu powojennej humanistyki.
Jak widać wątek agenta „Semjona” w Informacji Wojskowej czy działalność majora Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego nie wydały się autorom tekstu istotne.
To szokujące, że uczelnia, która chce pokazywać uniwersytet jako miejsce „w którym kształtują się nowe idee i postawy, w którym rodzą się autentyczne wartości i które w twórczy sposób czerpie z własnych tradycji” promuje się, wybierając właśnie takich absolwentów.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/316981-urodzinowa-laurka-od-uw-dla-majora-zygmunta-baumana-wybitny-absolwent