Po szesnastu latach postępowania, Prokuratura Okręgowa w Warszawie złożyła wniosek do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia, o umorzenie postępowania w sprawie Witolda Tomczaka, oskarżonego o uszkodzenie rzeźby „The Ninth Hour”, autorstwa Maurizio Catellana. Instalacja wystawiona była w 2000 r. w galerii Zachęta w Warszawie i przedstawiała papieża Jana Pawła II przygniecionego skałą. Straty spowodowane ingerencją ówczesnego posła spowodowały szkodę wycenioną przez Gerling Polska Towarzystwo Ubezpieczeń Polska na kwotę ok. 40 000 zł.
Prokurator uzasadniając wniosek o umorzenie postępowania, powołał się m.in. na argumentacje prawników Instytut Ordo Iuris przedstawioną w opinii prawnej amicus curiae, złożoną do sądu na początku lutego br. W ocenie ekspertów wniosek o ukaranie Tomczaka jest niezasadny, ponieważ działanie byłego posła było „wejściem w akt twórczy dopełniający dzieła, zgodnie z jego interaktywnym i partycypacyjnym charakterem”. Ponadto w ocenie prokuratury, umorzenie postępowania jest zasadne ze względu na działanie oskarżonego, które nie miało znamion wandalizmu, lecz stanowiło reakcję na eksponat, naruszający jego uczucia religijne. Zakwestionowana została również wysokość szkody oszacowanej jedynie na podstawie wypłaconego odszkodowania. Dowód z opinii biegłego powołanego na okoliczność określenia realnej szkody spowodowanej odsunięciem głazu z figury, jednoznacznie stwierdza, że koszt naprawy instalacji nie przekroczyłby 3 000 zł.
Sąd nie jest związany wnioskiem złożonym do prokuratury. Do czasu kolejnej rozprawy wyznaczonej na 6 lipca br., obrońcy oskarżonego mają obowiązek ustosunkować się do treści pisma. Z ramienia Instytutu Ordo Iuris byłego posła reprezentują mec. Łukasz Jończyk i mec. Maciej Kryczka.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/298438-po-16-latach-koniec-absurdalnego-procesu-prokuratura-wnioskuje-umorzenie-ws-witolda-tomczaka