Międzynarodowa konferencja naukowa „Prawa sumienia pracowników służby zdrowia – teoretyczne uwarunkowania, prawne wyzwania oraz szanse”.
Współczesny system opieki zdrowotnej stał się obszarem narastających kontrowersji wokół kwestii podstawowych dla życia społecznego. Pracownik służby zdrowia staje dziś często przed wyborem między oczekiwaniami zastosowania technicznie dostępnych procedur a osądem moralnym dyktującym mu powstrzymanie się od tych działań. Pójście za głosem racjonalnej oceny etycznych aspektów zabiegu żądanego przez pacjenta lub przełożonego staje się przyczyną różnych form odpowiedzialności prawnej pracownika służby zdrowia.
Rodzi się w ten sposób pytanie o status moralnej autonomii człowieka w sferze publicznej.
Czy w ogóle, a jeśli tak, to w jakim zakresie, ocena moralna dokonywana przez osobę działającą w kontekście określonych obowiązków służbowych, powinna być przez prawo szanowana i chroniona, gdy nakazuje powstrzymanie się od działań prima facie prawnie nakazanych?
Czy sprzeciw sumienia jest podstawowym prawem wynikającym z indywidualnej autonomii moralnej, czy też jest to akt nieposłuszeństwa podważający cały porządek społeczny?
Jak pogodzić prawo do zabiegu medycznego z moralną autonomią pracownika służby zdrowia?
Jakie są granice takiej autonomii, jeśli ma ona być w ogóle zaakceptowana? Dostrzegając wagę tych problemów, grono prawników z różnych krajów Europy i z USA, chce dokonać nad nimi intelektualnej refleksji, podczas międzynarodowej konferencji naukowej zatytułowanej:
Prawa sumienia pracowników służby zdrowia – teoretyczne uwarunkowania, prawne wyzwania oraz szanse.
Zorganizowana przez Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, we współpracy z Katedrą Historii Doktryn Politycznych i Prawnych WPiA UW, konferencja odbędzie się w Auli dawnej Biblioteki UW w dniu 5 września 2015 r. począwszy od godz. 9:30. Wszystkie anglojęzyczne wystąpienia będą tłumaczone symultanicznie na język polski.
Szczegóły konferencji oraz rejestracja dostępne są na stronie internetowej konferencja.ordoiuris.pl.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/263514-miedzynarodowa-konferencja-naukowa-prawa-sumienia-pracownikow-sluzby-zdrowia-teoretyczne-uwarunkowania-prawne-wyzwania-oraz-szanse