Jak mówiła premier Beata Szydło podczas uroczystości odsłonięcia tablicy pamięci w Kancelarii Prezes Rady Ministrów:
Chcę podziękować za państwa obecność w KPRM. Dla nas to wielki zaszczyt i zobowiązanie. Było dla nas oczywistością, że musi nadejść moment, by w tym budynku, do którego przychodzą i przyjeżdżają delegacje z całego świata, znalazła się tablica pamięci. By każdy z przywódców, kto będzie odwiedzał ten budynek nie tylko w najbliższych latach, musiał pokłonić głowę przed nazwiskiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego, panów ministrów Gosiewskiego i Wassermanna.
Idea tej tablicy narodziła się w ubiegłym roku, gdy postanowiliśmy, by także tutaj znalazło się miejsce na upamiętnienie ofiar katastrofy smoleńskiej. To był nasz obowiązek i zobowiązanie. Dlaczego Przemysław Gosiewski i Zbigniew Wassermann? Bo tutaj pracowali, byli zaangażowani w pracę polskiego rządu. (…) Polecieli do Katynia, bo mieli poczucie obowiązku, tego, że są Polakami. Że trzeba o tym mówić głośno i zawsze. Polecieli z panem prezydentem. Polecieli lotem, który miał być pokazaniem całemu światu, że Polska nie zapomina o swojej historii, bohaterach. Że zawsze się o nich upomni.
Historia zatoczyła koło i dziś musimy upominać się o pamięć tych, którzy siedem lat temu chcieli oddać hołd naszym przodkom i stracili życie pod Smoleńskiem. Naszym obowiązkiem jest, by każdy, kto zginął w tej katastrofie miał swoje miejsce pamięci. By 10 kwietnia był dniem, w którym wspominamy, ale i upominamy się o prawdę. By wreszcie w Warszawie stanął pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Jesteśmy mu to winni - jesteśmy to winni wielkiemu Polakowi, który powiedział nam wszystkim, że państwo musi stać zawsze po stronie słabszych. Że państwo musi opiekować się tymi, którzy to państwo tworzą. Musimy się o to upomnieć.
Musimy dzisiaj, 10 kwietnia, nie tylko wspominać, ale i nawoływać. Upominamy się o 96 ofiar tragedii smoleńskiej. My, Polacy. Ten głos musi płynąć - tu z Warszawy. Dziękuję za ten dzisiejszy dzień, wszystkim tym, którzy zorganizowali tę uroczystość. Muszę podziękować pani minister Beacie Kempie, dyrektor Annie Plakwicz, całemu zespołowi Kancelarii. Włożyliście w to dużo serca. Upominajmy się dziś o pamięć, upominajmy się o prawdę. Dziękuję bardzo.
svl
-
Kup nasze pismo w kiosku lub skorzystaj z bardzo wygodnej formy e - wydania dostępnej na: http://www.wsieci.pl/prenumerata.html.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/smolensk/335107-premier-szydlo-na-uroczystosci-w-kprm-upominajmy-sie-dzis-o-pamiec-i-prawde