Rząd wynajął byłego głównego prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego Luisa Moreno-Ocampo, aby pomógł sprowadzić do Polski szczątki Tu-154 - informuje w poniedziałek „Dziennik Gazeta Prawna”.
Jak pisze dziennik, argentyński prokurator, ekspert prawa karnego ma wziąć udział „w procesie zmierzającym do odzyskania wraku polskiego samolotu z Rosji”.
W rozmowie z gazetą Moreno-Ocampo powiedział, że w imieniu polskiego rządu rozmawiał z nim szef MON Antoni Macierewicz. Kontrakt dotyczy próby odzyskania wraku samolotu, który rozbił się 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku oraz - jak mówi w rozmowie z „DGP” Moreno-Ocampo - „relacji polsko-rosyjskich w tej konkretnej sprawie”.
Zapewniam niezależną i bezstronną opinię, opierając się na prawie międzynarodowym, co ma doprowadzić do rozwiązania problemu i zwrócenia wraku samolotu
— zadeklarował prawnik. Zaznaczył, że obie strony umowy zgodziły się, iż jego wkład „ma mieć charakter wyłącznie ekspercki, doradczy w kontekście prawa międzynarodowego”.
Moreno-Ocampo zapowiedział przesłuchanie rozmów z kokpitu. „Trzeba przeprowadzić analizę naukową nagrania, ustalić, do czego faktycznie doszło, kto co mówił, czy rzeczywiście ktoś wchodził, czy nie” - powiedział w wywiadzie dla „DGP”.
Myślę, że ważną rzeczą jest, by zarówno Polacy, jak i Rosjanie byli zgodni co do tego, co powiedziano w kabinie pilotów. Rzecz w tym, żeby znaleźć wspólną płaszczyznę dla wszystkich stron tej sprawy
— zaznaczył.
Zapowiedział, że skupi się „na aspektach prawa międzynarodowego, które mogą być wykorzystane do poprawienia relacji Polski z Rosją”. Pytany o emocje i opinie związane z katastrofą Moreno-Ocampo powiedział:
Minister Macierewicz wyjaśnił mi, że chce niezależnej opinii. Nie przedstawiał mi swojej opinii. Skontaktował mnie z ekspertami analizującymi dowody.
PAP/mall
Polecamy „wSklepiku.pl” film: SMOLEŃSK. TRAGEDIA, KTÓRA WSTRZĄSNĘŁA POLSKĄ. DVD - Antoni Krauze.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/smolensk/332169-odzyskanie-wraku-tu-154-jest-mozliwe-ma-w-tym-pomoc-byly-prokurator-miedzynarodowego-trybunalu-karnego