Woda, która trafia do kranów warszawiaków, jest czysta i nie zawiera bakterii, jej parametry nie zmieniły się po awarii - zapewnił w sobotę stołeczny ratusz, powołując się na badania jakości wody przeprowadzone przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Trzaskowski w kasku próbuje „ratować” Wisłę: „Praca, nie polityka”. Internauci odpowiadają: „A taśmą klejącą się nie da?”
Na Twitterze warszawskiego Urzędu Miasta napisano:
Codziennie sprawdzamy wodę, która trafia do kranów warszawiaków. Badania potwierdzają: jest czysta i nie zawiera bakterii. Jej parametry nie zmieniły się po awarii. #WarszawskaKranówka spełnia normy jakości wody przeznaczonej do picia.
Ratusz przytacza codzienne wyniki badań jakości wody uzdatnionej przeprowadzane przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie.
Wyniki badań za piątek, 30 sierpnia w zakresie parametrów mikrobiologicznych jak i fizyko-chemicznych, potwierdzają, że jakość dostarczanej przez MPWiK wody, zarówno w SUW Filtry jak SUW Praga, spełniają wymagania dotyczące jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, które określa rozporządzenie Ministra Zdrowia z 7 grudnia 2017 r.
MPWiK podkreśla również, że mimo awarii układu przesyłowego, którym ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy są transportowane do oczyszczalni „Czajka”, woda dostarczana dla mieszkanek i mieszkańców stolicy jest bezpieczna i nadaje się do picia z kranu.
Awaria układu przesyłowego dotyczy systemu kanalizacyjnego i nie ma wpływu na jakość wody dostarczanej mieszkańcom Warszawy - ujęcia wody dla miasta znajdują się pod dnem Wisły i są zlokalizowane 10 km powyżej (wcześniej) niż miejsce zrzutu ścieków do rzeki. Parametry jakościowe wody dostarczanej mieszkankom i mieszkańcom Warszawy w żaden sposób się nie zmieniły
— czytamy na stronie internetowej MPWiK.
Kranówkę zachwalał w specjalnym nagraniu dla mediów również Rafał Trzaskowski.
Warszawska kranówka, ja ją piję od momentu, kiedy działa cały system uzdatniania wody, również dzisiaj. Potwierdza, warszawska kranówka jest całkowicie czysta i bezpieczna, ponieważ ujęcia wody znajdują się powyżej tego zrzutu części ścieków do Wisły
– przemówił włodarz stolicy.
Wyniki badań wody z próbek pobranych w piątek wieczorem oraz sobotę rano, wskazują, że woda uzdatniona, która trafia do miejskiej sieci wodociągowej w Płocku, nie wykazuje przekroczeń w zakresie monitorowanych parametrów jakościowych – podały Wodociągi Płockie.
CZYTAJ TAKŻE: „Zobaczcie co zaczyna się dziać”, „Wisła nie do poznania”. Śnięte ryby w Płocku, powiatowy lekarz weterynarii ostrzega
Jak zaznaczono w komunikacie opublikowanym w sobotę przed południem na stronie internetowej Wodociągów Płockich, „parametry mikrobiologiczne” wody są jeszcze w trakcie badań.
Przytaczając informację Wodociągów Płockich, płocki urząd miasta podał w sobotę przed południem, że „najnowsze wyniki badań wody przeprowadzone przez akredytowane laboratorium Wodociągów Płockich potwierdzają, że woda dostarczana mieszkańcom jest dobrej jakości”.
Wyniki badań wody z godz. 22.00 z dnia 30 sierpnia 2019 r. oraz z godz. 7.00 z dnia 31.08.2019 r. potwierdzają, że woda uzdatniona podawana do miejskiej sieci wodociągowej nie wykazuje przekroczeń w zakresie monitorowanych parametrów jakościowych, określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Parametry mikrobiologiczne w trakcie badań
— podały Wodociągi Płockie.
W komunikacie przypomniano, że „woda przeznaczona do spożycia przez ludzi jest systematycznie badana przez akredytowane laboratorium badawcze Wodociągów Płockich, jak również kontrolowana przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną i oceniana przez Instytucję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego”.
Jednak warszawski radny PiS Filip Frąckowiak pisze na Twitterze o „kolejnym kłamstwie Trzaskowskiego” i zwraca uwagę, że „woda z kranów nie jest badana”.
W Warszawie doszło do awarii układu przesyłowego ścieków MPWiK. Uspokajam: woda w stolicy pobierana jest w bezpiecznych miejscach, regularnie badana i zdatna do picia
— informował bowiem w środę prezydent stolicy.
Jak wynika z pisma z lipca br., podpisanego z upoważnienia Rafała Trzaskowskiego, woda, tzw. kranówka, jest badana jedynie przed wodomierzem głównym. Dokument ten Filip Frąckowiak dołączył do swojego wpisu na Twitterze, gdzie udostępnił zresztą całą korespondencję z ratuszem ws. badania wody z kranów.
„Odpowiadając na Pana interpelację z dnia 4 czerwca 2019 r. w sprawie przedstawienia szczegółowego składu chemicznego wody tzw. Warszawskiej Kranówki uprzejmie informuję, co następuje (…). Spółka MPWiK zapewnia i odpowiada za jakość wody do wodomierza głównego (…) nie odpowiada za jakość wody w sieciach instalacji wewnętrznych odbiorców (…) standardy jakości wody są jednakowe dla całej sieci wodociągowej w Warszawie (…) co nie oznacza, że woda w każdej z dzielnic ma ten sam skład chemiczny”
— czytamy w piśmie.
„Zwracam się z zapytaniem, czy Urząd m. st. Warszawy, rekomendując picie wody bezpośrednio z kranu, wskazał podmiot zobowiązany do pobierania próbek i wykonywania badań wody z instalacji wewnętrznych odbiorców?”
— napisał Filip Frąckowiak w kolejnym piśmie z prośbą o dokładniejsze wyjaśnienia.
We wtorek rano doszło do awarii jednego z kolektorów przesyłających ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni „Czajka”. Nieczystości skierowano wówczas do drugiego kolektora, który jednak w środę przestał funkcjonować. Wskutek awarii zarząd Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji podjął decyzję o zrzucie nieczystości do Wisły - do rzeki trafia 3 tys. litrów nieczystości na sekundę.
kpc/PAP/Twitter/polskieradio24.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/461800-trzaskowski-robi-pokaz-warszawska-kranowka-jest-czysta