Miesiące wytężonej pracy Centralnego Biura Antykorupcyjnego dały pozytywne efekty - ponad 30 zatrzymanych i ujawnione straty Skarbu Państwa na kwotę nawet 70 mln złotych. Śledztwo w sprawie unikania podatku VAT doprowadziło do zidentyfikowania wieloosobowej grupy przestępczej.
Dzięki ustaleniom CBA udało się zidentyfikować grupę osób, które wytworzyły przestępczą sieć, prowadzącą oszustwa podatkowe na wielką skalę. Na trop tej sprawy CBA wpadło w 2016 roku, gdy funkcjonariusze z łódzkiej Delegatury CBA zainteresowali się działalnością biznesmena Łukasza P. Oficjalnie mężczyzna prowadził firmę doradztwa gospodarczego. Z informacji CBA wynikało jednak, że de facto miał pomagać innym firmom, jak płacić mniejsze podatki, łamiąc przy tym prawo. Łukasz P. został zatrzymany przez CBA w listopadzie 2016 r. Zatrzymania dokonano na gorącym uczynku, gdy Łukasz P. przyjmował łapówkę (w wysokości ponad 400 tys. zł.) za fikcyjne faktury na sumę łączną ponad 1,5 mln złotych. Proceder prowadzony przez Łukasza P. był trudny do wykrycia z racji sprawności, z jaką prowadzone były przestępcze działania. Na szczęście dzięki skuteczności CBA udało się je wykryć. Wraz z Łukaszem P. zatrzymano jeszcze 12 osób, które korzystały bądź wystawiały fikcyjne dokumenty: właścicieli firm i spółek, w tym dwóch obywateli Ukrainy.
Prowadzone w śledztwie działania pozwoliły na kolejne zatrzymania w tej samej sprawie. Na początku maja br. funkcjonariusze z łódzkiej Delegatury CBA zatrzymali 7 osób podejrzanych m.in. o obrót fikcyjnymi fakturami VAT oraz o udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw skarbowych oraz przestępstwa prania pieniędzy. Szacowana wartość uszczuplonego podatku VAT, powstała w wyniku ich działalności, wynosiła co najmniej kilka milionów złotych. Pod koniec maja br. CBA zatrzymało kolejne 3 osoby zamieszane w obrót fikcyjnymi fakturami VAT, udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz pranie pieniędzy. Na początku czerwca zatrzymano z kolei Artura J., Krzysztofa M. oraz Jana C. i Maksymiliana G. Wszystkich czterech sąd aresztował na trzy miesiące. Z materiałów śledztwa wynika, że to Maksymilian G. ma być odpowiedzialny za budowę sieci podmiotów zajmujących się przestępstwami VATowskimi. W sumie CBA zatrzymało w tej sprawie 31 osób. Wśród zatrzymanych są m.in. były poseł, a także były wiceprezes państwowego koncernu energetycznego, który obecnie kieruje spółką paliwową, z którą powiązani są m.in. ludzie wywodzący się ze służb.
Z ustaleń CBA wynika, że mamy do czynienia z dużą przestępczą siecią, która zajmowała się oszustwami podatkowymi na wielką skalę. W ramach sieci działało wiele spółek zarejestrowanych w Polsce oraz na Cyprze i w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Ustalenia Biura wskazują, że dochodziło także do tzw. prania pieniędzy. W wyniku działalności całej grupy, zidentyfikowanej przez CBA, Skarb Państwa mógł stracić ponad 70 mln złotych z podatku VAT. Być może szacunki te ulegną zwiększeniu.
Prowadzone w ostatnich dniach przez CBA zatrzymania doprowadziły do likwidacji szkodliwej dla państwa działalności. Mimo ogromnej skali strat dla Skarbu Państwa, a także licznych zatrzymań sprawa wciąż może być rozwojowa. CBA przecięło kolejny szkodliwy dla gospodarki proceder, na którym Skarb Państwa tracił miliony.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/343816-w-ostatnim-miesiacu-cba-ujawnilo-grupe-przestepcza-ktora-narazila-skarb-panstwa-na-gigantyczne-straty-analiza