Środowisko sędziowskie miało ćwierć wieku na oczyszczenie się, wypracowanie standardów. I nic nie zrobiło. Dziś demokratycznie wybrani politycy muszą to zmienić
— mówi w rozmowie z tygodnikiem „wSieci” Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości i prokurator generalny.
Prezentujemy TOP cytatów z okładkowego wywiadu:
O skali patologii w ostatnich latach:
Ostatnie lata to raj dla oszustów. Mieliśmy setki afer na miarę Amber Gold, biorąc pod uwagę skalę ludzkich tragedii. W ogromnej większości kończyły się one umorzeniem. Za dużo było bezduszności wobec tych, którzy padają ofiarami przestępstw, za dużo wyrozumiałości wobec przestępców. Natomiast oczywiście wszędzie, gdzie wprowadzam zmiany, napotykam opór. Jeśli zaczynam walczyć z lichwą, oligarchia finansowa kontratakuje.
O konieczności zmian w Krajowej Radzie Sądownictwa:
Krajowa Rada Sądownictwa – czyli organ, który miał stać na straży niezawisłości sędziów – okazała się mostem transferowym mentalności i patologii elit peerelowskich do III RP. Nie da się dokonać realnego przełomu bez zmian w KRS.
O „nadzwyczajnej kaście” sędziów:
Na pewno to określenie nie jest wymysłem, zostało świadomie wypowiedziane na kongresie sędziów przez panią sędzię, która jest szefową jednego ze stowarzyszeń mocno atakujących nasze reformy. A skoro są „kasty”, to muszą istnieć i „podkasty”, ludzie gorszej kategorii, ludzie pomiatani, traktowani z pogardą. I niestety część sędziów ma takie podejście, pokazuje pogardę, butę, odleciała od rzeczywistości. Zapomniała o swojej roli powierzonej im przez konstytucję. Przecież tu nie chodzi o odgrywanie jakiegoś teatru, zachłyśnięcie się atrybutami władzy sędziowskiej, przywilejami, ale o służbę społeczeństwu. Przecież oni nie zakładają togi i nie noszą orła na piersiach w imieniu korporacji sędziowskiej, ale w imieniu państwa polskiego, które udziela im władzy, by służyli sprawiedliwości.To gdzieś zaginęło, zastąpione przez ostentacyjną, pełną pychy obronę interesów własnej korporacji.
O reformie sądów:
Prawdą jest, że po reformie prezesa sądu będzie powoływał minister sprawiedliwości. Ale jednocześnie, o czym mało się mówi, odbieram prezesom możliwość wpływania na skład sędziowski w rozprawach. Będzie jawne komputerowe losowanie, żadnych machlojek, żadnych układów w doborze sędziów do każdej sprawy. Sądy często nadal lekceważą tych słabszych. Skoro są „kasty”, to muszą istnieć i „podkasty”, ludzie gorszej kategorii, ludzie pomiatani, traktowani z pogardą. I niestety część sędziów ma takie podejście. Dzisiaj wystarczy kilku zaufanych sędziów w każdym sądzie, by ustawić wyrok w każdej ważnej dla establishmentu sprawie. Weźmy proces, jaki za rządów Platformy Obywatelskiej wytoczono Mariuszowi Kamińskiemu. Jeden sędzia był znany ze skrajnych liberalnych poglądów, drugi był wściekłym wrogiem Prawa i Sprawiedliwości. A skład wyznaczył prezes Ryszard Milewski znany ze sprawy Amber Gold. To sędzia, który wczasie słynnej prowokacji dziennikarskiej wyrażał gotowość ustalenia dogodnego dla premiera Tuska terminu posiedzenia sądu oraz deklarował gotowość wydelegowania sędziów na spotkanie z premierem w celu zapoznania go z tymi sprawami. My z tym skończymy. Gdybym naprawdę chciał manipulować sądami, postępowałbym odwrotnie: udawał, że peerelowska zasada przeniesiona w nowe czasy przez prof. Strzembosza jest świetna. Robię inaczej.
O zmianach w Sądzie Najwyższym:
Nie kryję, że planujemy bardzo poważne zmiany, jeśli chodzi o kształt Sądu Najwyższego. Chcemy m.in. wprowadzić całkiem nową Izbę Dyscyplinarną SN, której zadaniem będzie przywrócenie najwyższych standardów etycznych w środowisku sędziowskim.
O oświadczeniach majątkowych sędziów:
Część sędziów złożyła jednak oświadczenia majątkowe wcześniej, by nie zostały w tym roku opublikowane. Mam dla nich niespodziankę: będzie nowelizacja ustawy, która nakaże publikację wszystkich oświadczeń majątkowych. Jak widać, to ważne narzędzie budujące przejrzystość życia publicznego.
O atakach:
Generalnie atakowani są ci, którzy dążą do wyjaśnienia afer z przeszłości, ale także ci, którzy dbają oto, by nie wytworzyły się nowe patologiczne układy, chcące aktualne relacje wykorzystać do swoich celów. Ta postawa budzi niechęć i inspiruje medialne ataki. Ale nie dadzą nam rady.
Cały wywiad na łamach „wSieci”, polecamy!
svl, wSieci
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/336019-top-7-cytatow-z-wywiadu-ziobry-dla-wsieci-nie-kryje-ze-planujemy-bardzo-powazne-zmiany-jesli-chodzi-o-ksztalt-sadu-najwyzszego